Boris Johnson navrhl svého otce na šlechtický titul. Nehoráznost, kritizuje opozice

Bývalý britský premiér Boris Johnson navrhl svého otce na šlechtický titul. S tímto zjištěním přišel deník The Times. Seznam nominací zatím nebyl zveřejněný a mluvčí expremiéra tuto informaci nepopřel. Opozice návrh kritizuje jako nehorázný a volá po reformě nominačního procesu.

Od stálého zpravodaje Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boris Johnson (vlevo) a jeho otec Stanley

Boris Johnson (vlevo) a jeho otec Stanley | Zdroj: Profimedia

Odstupující britští premiéři navrhují tituly nebo vyznamenání většinou politickým spojencům či přátelům. Situace, kdy někdo navrhne svého vlastního otce na udělení šlechtického titulu, je ale neobvyklá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý britský premiér Boris Johnson navrhl svého otce na šlechtický titul. S tímto zjištěním přišel deník The Times. Návrh kritizuje opozice jako „nehorázný“ a volá po reformě nominačního procesu.

Opozice proto prohlašuje, že je to nehorázné a že Boris Johnson překročil všechny meze. Na to je ale expremiér docela přeborník, v souvislosti s ním se nyní znovu mluví o protežování jeho rodiny.

Když byl premiérem, zařídil pro svého bratra Joa Johnsona, který byl chvíli ministrem v jeho vládě, místo ve Sněmovně lordů. Totéž zajistil i svému příteli a mediálnímu magnátovi ruského původu Jevgeniji Lebeděvovi a nyní navrhuje svého vlastního otce na šlechtický titul.

V tuto chvíli to ještě může zastavit úřadující premiér Rishi Sunak. Hlavní slovo má navíc Buckinghamský palác, protože povýšení do šlechtického stavu je výhradně věcí a rozhodnutí královské rodiny.

Novinářům z deníku The Times se pravděpodobně podařilo seznam nominací získat, a proto se objevil právě v tuto chvíli. Pro nominace není dán časový rámec a Boris Johnson měl tak od okamžiku, kdy opustil premiérské křeslo, dost času, aby shromáždil nominace, kterých má být asi 100.

Není to ale nic neobvyklého. Když britští premiéři končí, často tímto způsobem oceňují své politické spojence nebo spolupracovníky. Například když končila Theresa Mayová, navrhla ocenit 60 lidí.

Expremiér Johnson: Názory unijních zemí nebyly před ruskou invazí jednotné. Francie si válku nepřipouštěla

Číst článek

Otci bývalého premiéra Stanleymu Johnsonovi je 82 let. Na přelomu 70. a 80. let byl poslancem Evropského parlamentu. V té době byla Konzervativní strana více eurooptimistická a do brexitu bylo hodně daleko.

Poté Stanley Johnson pracoval pro Evropskou komisi. Tehdy s ním v Bruselu žil i Boris a seznámil tak s chodem evropských struktur a byl dopisovatelem pro britská média.

Když skončil Stanley Johnson s politikou, začal psát knihy. Je autorem devíti románů, řady knih s tematikou životního prostředí a na toto téma dodnes přispívá do řady časopisů a novin.

V posledních letech se o něm psalo a mluvilo zejména kvůli jeho nevhodnému chování vůči ženám. Z určitého důvodu si také oblíbil Česko a pravidelně se účastní společenských akci nebo recepcí na české ambasádě. Je-li to na šlechtický titul, musí ale posoudit Buckinghamský palác.

Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme