Opozice i konzervativci vyzývají Johnsona k rezignaci. Sám připravuje operaci ‚Záchrana velkého psa‘

Není schopný vést, měl by odstoupit. Ztratil morální autoritu. Rezignace je v národním zájmu. Kritika se na premiéra Borise Johnsona ve Velké Británii valí ze všech stran. A to nejen od opozice, vyjadřují se tak i zástupci z řad Konzervativní strany. Vláda vyzývá ke zdrženlivosti, premiér mezitím připravuje plán „partygate“, kterým chce zachránit sebe i vládní angažmá konzervativců.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Blíží se konec Borise Johnsona?

Blíží se konec Borise Johnsona? | Foto: Henry Nicholls | Zdroj: Reuters

Boris Johnson si podle bývalého ministra a vysoce postaveného člena Konzervativní strany Tobiase Ellwooda musí vybrat: vést, nebo odstoupit. „Potřebujeme vůdčí osobnost,“ uvedl Ellwood pro BBC v návaznosti na zprávy o večírcích, které se konaly v Downing Street, zatímco platila omezení proti šíření koronaviru.

Úřad britského premiéra se omluvil královně Alžbětě II. Během státního smutku byl v jeho sídle večírek

Číst článek

Zpráva přichází v době, kdy se stovky rozzlobených voličů obracejí na své poslance a žádají vysvětlení, co se v sídle premiéra dělo. Vláda vyzvala lidi, aby vyčkali, dokud nebude ukončeno vyšetřování státní úřednice Sue Grayové. Ta má závěry představit v průběhu příštího týdne.

Další konzervativní poslanec Andrew Bridgen vývoj událostí komentoval: „Všichni víme, jak to bude. Nepotřebuji vidět, co říká Sue Grayová, abych věděl, že pro mě Boris Johnson ztratil morální autoritu vést zemi.“

Bridgen je pátým konzervativním poslancem, který veřejně oznámil, že napsal předsedovi Výboru 1922, který má na starosti volbu předsedy konzervativců, že nemá důvěru v současného premiéra. K vyvolání hlasování musí dopis napsat 54 konzervativních poslanců, poznamenává BBC.

Otázkou však je, kdo by měl Johnsona v čele strany nahradit. Podle poslance Ellwooda panuje v konzervativní základně skepse, že nikdo není připraven postavit se do čela. „Tím Boris (Johnson) získává čas, neměl by si to však plést s další šancí,“ komentoval.

Kritika opozice

Předseda labouristů Keir Starmer prohlásil, že je nyní v „národním zájmu“, aby premiér odstoupil. Řekl, že ztratil morální autoritu a měl by odstoupit, protože není schopný zemi vést.

V projevu na konferenci Fabiánské společnosti obvinil předseda labouristů vládní konzervativce, že vedou NHS (Národní zdravotnický systém, pozn. red.) do záhuby, protože se zaměstnanci musí soustředit na obhajobu porušování jejich pravidel.

„Místo toho, aby se soustředily (složky NHS) na překonání pandemie a snížení čekacích listin, vede tato sebemrskačská strana Toryů boj o lídra, o němž měla od začátku vědět, že není způsobilý k výkonu funkce,“ cituje list Guardian Starmera.

„Je velmi důležité, aby strana Toryů udělala to, co musí a zbavila se ho (Borise Johnsona),“ dodal.

Liberální demokraté rovněž vyzvali Johnsona k rezignaci poté, co přiznal, že se 20. května 2020 zúčastnil večírku na zahradě Downing Street během lockdownu. Premiér uvedl, že „věřil, že se jedná o pracovní akci“.

S další aférou kolem zakázaného večírku ohrožení Johnsona sílí. K rezignaci ho vyzývá i část jeho strany

Číst článek

Kufr plný vín

Sám Johnson neměl být přítomen loni v dubnu ani na jednom z večírků, čelí však otázkám ohledně údajného porušování protikoronavirových opatření v Downing Street 10, kde tradičně sídlí britský premiér.

Jeden z vysoce postavených poslanců Konzervativní strany řekl BBC, že kvůli těmto událostem obdrželi více než 200 rozzlobených e-mailů, přičemž pouze pět zpráv bylo na podporu premiéra.

Obou večírků se loni v dubnu zúčastnilo celkem asi 30 lidí, kteří se v určitém okamžiku sešli na zahradě Downing Street, kde pokračovali i po půlnoci. Personál byl údajně vyslán do nedalekého obchodu s kufrem, který byl přinesen zpět plný lahví vína.

Bulvární plátek Daily Mirror nicméně v sobotu vydal zprávu o tom, že se v sídle premiéra měly večírky konat pravidelně od 16.00 do 19.00. Jako „vínové pátky“ označila akci anglickojazyčná sekce France24. Každotýdenních shromáždění měl být údajně přítomen také Johnson. Hosty měl povzbuzovat, aby „upustili páru“.

Pravidelná akce měla být tak populární, že zaměstnanci dokonce investovali do lednice na nápoje za 142 liber, aby udrželi lahve vína, prosecca a piva chladné. To má dokládat také fotografie se zásilkou, kterou zveřejnil bulvár.

Británie, Francie i Itálie ohlásily rekordní počty nových případů covidu

Číst článek

V té době platila v Anglii omezení tzv. druhého stupně, která stanovila, že se lidé nesmějí stýkat uvnitř, s výjimkou osob z jejich domácnosti. Venku se lidé mohli scházet ve skupinách do šesti osob nebo dvou domácností.

‚Partygate‘

Podle deníku Independent Johnson připravuje plán, jak zůstat ve funkci. Místo něj mají přijít o funkci vysocí úředníci. Sám premiér měl tuto akci nazvat: záchrana velkého psa. Zahrnovat má odvolání jeho personálního šéfa Dana Rosenfielda a osobního tajemníka Martina Reynoldse, kteří mají nést odpovědnost za probíhající skandál.

Další cestou, jak chce lídr Konzervativní strany zachránit pozici svou i vládní, je zmírnění koronavirových omezení. Podle zprávy listu Telegraph je premiér v kontaktu s politickým stratégem Lyntonem Crosbym a bude se snažit omezit dopady „partygatu“ tím, že na konci měsíce zruší některá opatření, mezi kterými jsou například nařízená práce z domova. Omezení podle původního záměru měla skončit 26. ledna.

Anna Urbanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme