Johnson chce zadržet platbu finančního vyrovnání, pokud unie nenabídne Británie lepší podmínky brexitu

Boris Johnson, favorit na post stranického lídra britských konzervativců po Therese Mayové, a tedy i na post premiéra, by zadržel platbu finančního vyrovnání ve výši přibližně 39 miliard liber (asi 1,12 bilionu Kč), dokud Brusel Londýnu neposkytne lepší podmínky pro odchod z Evropské unie. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na rozhovor Johnsona s britským nedělníkem The Sunday Times, který nese titulek Těch 39 miliard liber je našich.

Londýn (Aktualizováno: 9:03 9. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boris Johnson | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Evropská unie opakovaně uvedla, že o dohodě, kterou loni vyjednala Mayová, znovu debatovat nechce. Britští zákonodárci tuto podobu brexitové dohody třikrát odmítli, a Mayová v důsledku rezignovala.

„Vždycky mi připadlo zvláštní, že bychom měli zaplatit celou sumu předtím, než bychom dosáhli konečné dohody," řekl Johnson. Dodal, že peníze považuje při dosahování jakékoli dohody za mocný činitel.

„Myslím, že naši přátelé a partneři by měli pochopit, že peníze budou zadrženy, dokud nebude jasnější, jak se bude pokračovat,“ uvedl Johnson. Nynější podoba brexitové dohody počítá s tím, že Británie v rozmezí několika let vyrovná své dřívější závazky ve zmiňované výši.

Kdo nahradí Mayovou? Většina zájemců se nebojí tvrdého brexitu, přihlásilo se zatím 11 konzervativců

Číst článek

Bude-li Johnson zvolen do čela konzervativců, plánuje vedle zadržení platby finančního vyrovnání dále zrušit takzvanou irskou pojistku, zaručit práva občanů ze zemí EU a připravovat se na dopady brexitu bez dohody.

Británie by z unie měla vystoupit 31. října. Pokud britský parlament brexitovou dohodu neschválí a vláda nepožádá Brusel o další odklad, hrozí, že Británie z unie odejde bez dohody.

Jako irská pojistka je označována pasáž brexitové dohody, která má za cíl zabránit za všech okolností obnovení klasické hranice mezi Irskem a Severním Irskem. Právě tento bod byl pro mnohé britské poslance v minulých třech hlasováních o brexitové dohodě hlavní překážkou pro její schválení.

‚Nejlepší možný vůdce‘

Další z kandidátů na šéfa konzervativců a ministr životního prostředí Michael Gove v dnešním vydání listu The Sunday Telegraph uvedl, že v případě svého zvolení premiérem zruší v Británii daň z přidané hodnoty (DPH) a nahradí ji jiným typem „nižší a jednodušší daně z obratu“. Vzhledem k tomu, že podle unijních pravidel je vybírání DPH povinné, mohl by k tomuto kroku zřejmě sáhnout až po dokončení brexitu.

O pozici v čele vládní strany se po pátečním odchodu Mayové uchází celkem 11 konzervativních poslanců včetně současných či bývalých ministrů. Členové strany začnou nového předsedu vybírat už ve čtvrtek a jméno vítěze má být známo v týdnu od 22. července.

Johnson se ve zmíněném nedělním rozhovoru označil za nejlepšího možného vůdce s vysvětlením, že jen on dokáže zabránit tomu, aby se k vládě dostal šéf Strany pro brexit Nigel Farage nebo předseda labouristů Jeremy Corbyn.

„Skutečně si myslím, že jen já mohu naši zemi manévrovat mezi Skyllou a Charybdou Corbyna a Farage a doplout do klidnějších vod,“ použil Johnson přirovnání z řecké mytologie.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme