Johnson oznámil nová jména vládních kolegů, diplomacii povede exministr pro brexit Raab

Nový britský premiér Boris Johnson oznámil první jména nových ministrů. Jako první úkol po jmenování do čela Spojeného království ho čeká rekonstrukce vlády, neboť řada ministrů včetně šéfa diplomacie či financí podala demisi. Prvním nově jmenovaným ministrem se stal dosavadní ministr vnitra Sajid Javid, který nově povede resort financí. Ministerstvo zahraničí povede exministr pro brexit Dominic Raab, který má po otci česko-židovské kořeny.

Londýn (Aktualizováno: 22:45 24. 7. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo zahraničí povede exministr pro brexit Dominic Raab, který má po otci česko-židovské kořeny | Foto: Hannah McKay | Zdroj: Reuters

Jako první ve středu rezignovali ministři financí Philip Hammond, spravedlnosti David Gauke a ministr pro mezinárodní rozvoj Rory Stewart, kteří tak učinili ještě před tím, než nyní již bývalá premiérka Theresa Mayová podala demisi do rukou královny Alžběty II.

Po Johnsonově jmenování šéfem kabinetu ohlásili odchod ministryně obrany Penny Mordauntová, ministr mezinárodního obchodu Liam Fox, ministr obchodu a energetiky Greg Clark, ministr dopravy Chris Grayling a ministr školství Damian Hinds.

V úřadech skončili rovněž ministryně pro Severní Irsko Karen Bradleyová či její kolega pro záležitosti Skotska David Mundell, ministr pro kulturu a digitální technologie Jeremy Wright a Mel Stride, který za vládu vytvářel agendu v dolní komoře parlamentu.

Jako nejistou označovala média budoucnost Hunta ve vedení britské diplomacie, což se později potvrdilo, když ministr oznámil svůj odchod.

Jiná nabídka

„Byl bych poctěn, kdybych mohl pokračovat v práci na ministerstvu zahraničí, ale rozumím, že si nový premiér chce vybrat svůj tým,“ napsal na twitteru Hunt. Dodal, že mu Johnson nabídl jinou roli, kterou ale odmítl. Premiérovi nicméně slíbil podporu v parlamentu. Média během dne s odkazem na své zdroje uváděla, že Johnson navrhoval, aby Hunt vedl ministerstvo obrany.

1/4 I would have been honoured to carry on my work at the FCO but understand the need for a new PM to choose his team. BJ kindly offered me another role but after 9 yrs in Cabinet & over 300 cab mtgs now is the time to return 2 backbenches from where PM will have my full support

18:59 – 24. 07. 2019

504 2558

Johnson ve středu do čela resortu financí jmenoval Javida, jehož na ministerstvu vnitra vystřídá Priti Patelová, která v kabinetu Mayové do listopadu 2017 vedla ministerstvo mezinárodního rozvoje. Patelová se hlásí k odkazu konzervativní premiérky Margarety Thatcherové.

Nový britský premiér Johnson si na post ministra obrany vybral Bena Wallaceho, který dosud zastával na ministerstvu vnitra funkci náměstka.

Britským ministrem pro odchod z Evropské unie zůstává Stephen Barclay, který tento post zastával za expremiérky Mayové. Změnu média neočekávala.

Liama Foxe ve funkci ministra mezinárodního obchodu vystřídá Liz Trussová. Šéfem úřadu vlády se stal dosavadní ministr životního prostředí Michael Gove. Svou funkci si udržel ministr pro brexit Stephen Barclay.

Jasno je podle Reuters o hlavním premiérově poradci, za kterého si Johnson vybral Dominica Cummingse, strůjce a šéfa úspěšné kampaně za odchod Británie z Evropské unie.

Hlavní politická zpravodajka BBC Laura Kuenssbergová na twitteru poznamenala, že toto není rekonstrukce vlády, ale výstavba zcela nového kabinetu. „Tohle je oficiálně největší čistka v kabinetu, kdy se neměnila vládnoucí strana,“ napsala.

This is officially the biggest clear out of Cabinet without a change of party in power - more than half of them gone - not a reshuffle it’s a new govt

19:18 – 24. 07. 2019

896 2807

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme