Johnson píše Tuskovi: dohoda s EU je priorita, ale bez pojistky. Tusk i Evropská komise to odmítají

Britský premiér Boris Johnson v dopise adresovaném předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi napsal, že dosažení dohody s unií je pro jeho vládu největší prioritou. V korespondenci se věnuje především zrušení takzvané irské pojistky, kterou označuje za nedemokratickou. Evropská komise dlouhodobě upozorňuje, že její pozice v otázce protokolu zůstává neměnná. To zopakovala i v úterý. Podle Tuska Johnson nenabídl žádné realistické varianty.

Dokumenty Londýn (Aktualizováno: 13:49 20. 8. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boris Johnson a Donald Tusk.

Boris Johnson a Donald Tusk. | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

Milý Donalde, datum odchodu Spojeného království z Evropské unie, 31. října, se rychle blíží,“ začíná dopis pro Tuska. 

Johnson Britům už během předvolební kampaně v klání o premiérské křeslo sliboval, že Británie z EU odejde na konci října s dohodou nebo bez ní. 

Volný pohyb unijních občanů skončí s brexitem, oznámila mluvčí Johnsona. Opozice plán kritizuje

Číst článek

Hlavní problém přitom od počátku vidí v takzvané irské pojistce, kterou obsahuje dohoda sjednaná jeho předchůdkyní Theresou Mayovou. Protokol má zaručit zachování volného režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem i po brexitu, část britských politiků se ale obává, že výsledkem bude trvalé připoutání jejich země k unijním strukturám. 

‚Dohoda je možná‘

Stejně argumentuje v dopise Tuskovi i Johnson, který vyjmenovává hned několik důvodů, proč pojistka představuje nedemokratické opatření, jež není v souladu se suverenitou země.

Předsedu Evropské rady vyzval, aby evropská sedmadvacítka konečně uznala, že pojistka nemůže být součástí brexitové dohody. Podle Johnsona je mimo jiné stále jasnější, že toto preventivní opatření ohrožuje Velkopáteční dohodu, která v 90. letech ukončila sektářské násilí v Severním Irsku.

Pojistka nemůže být součástí odchodové dohody. To je fakt, který musíme oba uznat. Před námi je tak úkol hledat jiné řešení. Věřím, že dohoda je možná,“ pokračuje v textu.  

Spojené království a Evropská unie se již shodly, že ‚alternativní ujednání‘ by mohla být součástí řešení. Proto navrhuji, aby byla pojistka nahrazena závazkem, že taková ujednání uvedeme v platnost – bude-li to možné – před koncem přechodného období a to jako součást budoucích vztahů, píše Johnson Tuskovi.

Času je málo, Británie je ale připravena jednat rychle a doufám, že Evropská unie, s ohledem na míru vzájemné shody, je připravena udělat to samé, uzavírá korespondenci s tím, že dohoda, na základě jeho návrhů, bude stabilnější a dlouhotrvající. 

Chladné reakce z Bruselu

Johnsonův návrh Tusk odmítl. Podle něj je irská pojistka zárukou, že nevznikne klasicky kontrolovaná hranice mezi britským Severním Irskem a Irskem, dokud se nenajde jiná alternativa. Ti, kteří jsou proti pojistce a nepřicházejí s žádným jiným životaschopným řešením, podle něj ve skutečnosti navrhují znovuzavedení hranice. „I když to nepřiznají,“ dodal šéf unijních summitů.

The backstop is an insurance to avoid a hard border on the island of Ireland unless and until an alternative is found. Those against the backstop and not proposing realistic alternatives in fact support reestablishing a border. Even if they do not admit it.

12:19 – 20. 08. 2019

10738 36547

Rovněž Evropská komise v úterý prostřednictvím své mluvčí vzkázala, že pojistku jak Londýn, tak Brusel určili jako jedinou možnost, jak zajistit prostupnou hranici a zabránit hraničním kontrolám. Johnsonův dopis neposkytuje žádný realistický návrh na to, jak zabránit návratu tvrdé hranice, uvedla mluvčí Natasha Bertaudová.

O takzvaných alternativních ujednáních se mezi Londýnem a Bruselem hovořilo již v minulosti. Měla by být právně závazná, jejich konkrétní podoba ale známa není. I to zaznívá ze strany kritiků Johnsonova návrhu.

Britská ekonomika oslabila poprvé od roku 2012. Za poklesem stojí obavy z přípravy na brexit

Číst článek

Deník The Times cituje unijního diplomata, podle nějž Londýn za tři roky nepřišel ani s náznakem nějakého životaschopného řešení, jak se vyhnout klasické hranici mezi Irskem a Severním Irskem. A ten dopis na tom nic nemění, dodal.

Johnson v úterý vyzval Francii a Německo, které tento týden navštíví, aby v otázce brexitu přistoupily na kompromis. Více než hodinu podle agentury Reuters o plánovaném odchodu Británie z EU hovořil také s irským premiérem Leem Varadkarem. S ním se domluvil, že se na počátku září sejdou v Dublinu. 

Odmítáme tvrzení, že irská pojistka by mohla ohrozit Velkopáteční dohodu, řekl Financial Times vysoce postavený činitel irské vlády. Hlavním účelem (pojistky) je přece zachovat status quo zajištěním volného pohybu a zamezením vzniku tvrdé hranice na ostrově. A to je i základem Velkopáteční dohody, dodal. 

Úřad britského premiéra v úterý informoval, že si Johnson telefonoval také s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, kterého informoval mimo jiné o vývoji jednání kolem brexitu.

V neděli způsobil v Británii poprask únik důvěrné vládní analýzy o dopadech brexitu bez dohody, který by podle dokumentu mimo jiné způsobil nedostatek paliva, potravin a léků. Vláda sice tvrdila, že analýza není aktuální, zdroj z kabinetu ale reportérovi serveru Business Insider sdělil, že zpráva byla za Johnsona aktualizována.

dp, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme