Protiteroristické středisko i více jaderných zbraní. Johnson chystá změny v britské bezpečnostní politice

Velká Británie mění svou zahraniční bezpečnostní politiku. Chce mít větší vliv v Indo-Pacifickém regionu, uvedl premiér Boris Johnson. Jmenoval také některé země, které podle něj pro Velkou Británii představují největší výzvy. Změna politiky se mimo jiné dotkne boje s terorismem nebo jaderných zbraní.

Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jednání o budoucím uspořádání vztahů Evropské unie a Velké Británie zkomplikoval návrh zákona vlády Borise Johnsona

Premiér Boris Johnson chce počet jaderných zbraní navýšit na 260. | Foto: POOL | Zdroj: Reuters

Dříve Spojené království snižovalo množství jaderných střel. Země v roce 2010 rozhodla o snížení jejich počtu na 180, aktuálně jich má asi 195. To už ale neplatí. Premiér Boris Johnson chce počet jaderných zbraní navýšit na 260. Podle vládního posudku ambice snižování jaderného arzenálu v současné době není možná.

Spojené státy a Rusko prodloužily dohodu o jaderných zbraních. Smlouva START měla vypršet za pár dnů

Číst článek

Důvodem je vyvíjející se bezpečnostní prostředí a změny v posledních deseti letech. Podle Johnsona už Spojené království nebude dál zveřejňovat údaje o velikosti svých zásob, aby zachovalo záměrnou nejednoznačnost pro protivníky. Určitě si ale udrží minimální ničivou sílu potřebnou k zajištění toho, aby jaderný arzenál zůstal důvěryhodným odstrašujícím prostředkem.

„Hlavním důvodem tohoto posudku – nejobsáhlejšího od studené války – je učinit Spojené království silnější, bezpečnější a úspěšnější. Naše mezinárodní politika je hlavním nástrojem k naplnění této vize naší vlády. Posudek popisuje, jak máme posílit naše spojenectví, posílit naše schopnosti, najít nové způsoby dosažení řešení. Znovu se naučíme soutěžit se státy s protichůdnými hodnotami,“ řekl o kroku Johnson.

Hrozba útoku

Velká Británie chce rozšířit svůj vliv v Indo-Pacifickém regionu, který se podle Johnsona stále více stává geopolitickým středem světa. V dubnu kvůli tomu vláda vyšle do Indie politickou delegaci. Návštěva byla plánovaná už dřív, nakonec z ní ale sešlo. 

Zpráva také počítá s hrozbou teroristického útoku. Teroristická skupina by do roku 2030 mohla zahájit úspěšný chemický, biologický nebo jaderný útok. Spojené království proto zřídí nové protiteroristické operační středisko s cílem zlepšit reakci na teroristické útoky. Země by se do konce desetiletí měla stát supervelmocí na poli vědy a techniky. Bude se ale taky muset popasovat s dvěma obrovskými výzvami ve světě: Ruskem a Čínou.

Rusko je jadernou velmocí. Podle materiálů britské vlády ze září minulého roku má více než 6300 jaderných zbraní. Spojené státy jsou na druhém místě toho žebříčku s 5800 jadernými zbraněmi. Za těmito zeměmi je velká propast, protože Čína na třetím místě má podle těchto dokumentů 320 jaderných zbraní.

Izrael by jich mohl mít asi 90, ale číslo není ověřené: země totiž nepotvrdila ani nevyloučila, že by měla jaderné zbraně. Severní Korea pak údajně má 35 zbraní. Velká Británie je jednou z pěti mocností, která uzavřela mezinárodní dohodu s Íránem o omezení jeho jaderného arzenálu. Kvůli odchodu Spojených států od dohody a uvalení sankcí Teherán přestal ujednání dohody plnit. Podle izraelského premiéra Benjamina Netanjahua Írán vyvíjí jaderné zbraně, Teherán to ale popírá.

Kateřina Havlíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme