Boris Johnson nechce být znovu britským premiérem. Potřebný počet hlasů sesbíral zatím jen Sunak

Bývalý britský premiér Boris Johnson nebude kandidovat do čela Konzervativní strany, a nebude tudíž usilovat o návrat do čela vlády. Johnson v tiskovém prohlášení podle britských médií uvedl, že by jeho kandidatura nebyla nyní správným krokem, ačkoliv měl dostatečnou podporu poslanců, uvedla stanice BBC.

Aktualizováno Londýn (Aktualizováno: 0:15 24. 10. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý britský premiér Boris Johnson

Bývalý britský premiér Boris Johnson | Foto: Henry Nicholls | Zdroj: Reuters

„Nemůžete vládnout efektivně, pokud nemáte jednotnou stranu v parlamentu,“ uvedl v prohlášení bývalý premiér. Tvrdil, že ho podpořilo 102 poslanců, což by stačilo pro podání kandidatury.

Veřejně tak učinilo ale daleko méně zákonodárců, zhruba 60. Johnson se domnívá, že by měl velkou šanci uspět ve stranickém hlasování.

Favorité na britského premiéra zasedli k jednání. Sunak mohl Johnsonovi nabídnout místo ve vládě

Číst článek

Johnsonovo rozhodnutí otevírá dveře do čela vlády Sunakovi. Ten jako jediný má veřejnou podporu alespoň 100 poslanců. V neděli večer jich bylo 140. Pokud by žádný jiný kandidát podporu stovky zákonodárců nedostal, stal by se Sunak šéfem strany už v pondělí.

Deník The Sunday Telegraph uvedl, že Sunaka podpořil i bývalý ministr financí Nadhim Zahawi nebo Jeremy Hunt, který ho v čele resortu vystřídal. „Spojené království je skvělá země, čelíme ale hluboké ekonomické krizi,“ uvedl v neděli Sunak, když oznamoval svou kandidaturu.

„Proto kandiduji na post vůdce Konzervativní strany a vašeho příštího premiéra,“ dodal. Jako své cíle uvedl zlepšení stavu hospodářství a sjednocení Konzervativní strany.

Sunak se také později vyjádřil k Johnsonovu rozhodnutí. „Boris Johnson se zasadil brexit a velké rozšíření vakcín. Vedl naši zemi přes nejtěžší výzvy, kterým jsme kdy čelili, a pak se postavil (ruskému prezidentovi Vladimiru) Putinovi a jeho barbarské válce na Ukrajině. Za to mu budeme vždy vděční,“ napsal Sunak na twitteru.

1/ Boris Johnson delivered Brexit and the great vaccine roll-out.

He led our country through some of the toughest challenges we have ever faced, and then took on Putin and his barbaric war in Ukraine.

We will always be grateful to him for that.

23:25 – 23. 10. 2022

3983 46984

„Přestože se rozhodl znovu nekandidovat na premiéra, pevně doufám, že bude i nadále přispívat k veřejnému životu doma i v zahraničí,“ dodal.

Svou kandidaturu jako první oficiálně oznámila Penny Mordauntová, která má v současném kabinetu na starosti koordinaci vládní agendy v Dolní sněmovně. Jí ale veřejnou podporu vyjádřily jen dvě desítky poslanců. Čas na shromáždění 100 podpisů má do pondělí do 15.00 středoevropského času.

#UPDATE Britain's former prime minister Boris Johnson said in a statement Sunday that, in the interests of party unity, he would not join the race this week for his old job

22:46 – 23. 10. 2022

32 100

V Británii se rozhořel souboj o křeslo premiéra poté, co na post ministerské předsedkyně ve čtvrtek rezignovala Liz Trussová. Kandidáti musejí do pondělního odpoledne získat podpis nejméně stovky konzervativních poslanců, pokud chtějí postoupit.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme