Britský tisk označil rekonstrukci vlády za ‚brutální čistku‘. Johnson se podle něj pomstil odpůrcům

Za „krvavou lázeň“, „vládní masakr“ či „historickou čistku“ označují čtvrteční vydání britských novin rekonstrukci kabinetu, ke které ve středu po svém jmenování do funkce premiéra přistoupil Boris Johnson. Moc v Británii podle listů nyní převzali zastánci tvrdého brexitu, jejichž úkolem bude připravit Spojené království během nadcházejících méně než sta dní na odchod z Evropské unie - třeba i bez dohody.

Londýn (Aktualizováno: 11:03 25. 7. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Boris Johnson na konferenci v Birminghamu

Britský tisk popisuje Johnsonovy změny ve vládě jako „mega jatka“. | Foto: Hannah McKay | Zdroj: Reuters

„Poté, co slíbil, že Británii sjednotí, nový premiér Boris Johnson vyhodil či donutil odejít většinu kabinetu,“ popsal situaci deník i, který je stručným výtahem z hlavních článků serveru Independent. Všechny klíčové posty ve vládě podle něj získali zastánci brexitu, zatímco Johnsonovi „mocní kritici“ jsou nyní jen řadovými poslanci bez vládních funkcí.

Johnson oznámil nová jména vládních kolegů, diplomacii povede exministr pro brexit Raab

Číst článek

Podle listu The Guardian se Johnson  „pomstil a ve vládě, kterou před více než rokem kvůli nesouhlasu s její brexitovou politikou opustil, udělal „brutální čistku“.

Do ministerských funkcí podle levicového deníku jmenoval nový premiér „veterány“ tábora podporujícího odchod Británie z Evropské unie a „pravicové zastánce volného trhu“, a dal tak najevo „své bezohledné odhodlání zajistit brexit“.

Také list Financial Times se na titulní stránce věnuje rekonstrukci vlády. Johnson podle něj tým bývalé premiérky Theresy Mayové „rozbil na kusy“, aby vytvořil „tvrdý tým zastánců brexitu“.

Se sekyrou v ruce

Za „vládní krveprolití“ a „nejbrutálnější vládní čistku v moderních politických dějinách“ označil události středečního večera také list The Times. „Rekordních sedmnáct členů vlády odešlo během pěti horečných hodin,“ napsal.

Podle The Times Johnson britský parlament i Evropskou unii šokoval především tím, že svěřil přípravy na brexit bez dohody do rukou Michaela Govea a že svým klíčovým poradcem jmenoval Dominica Cummingse, strůjce a šéfa úspěšné kampaně za odchod Británie z Evropské unie.

Kvůli příchodu Cummingse a dalších tváří kampaně Vote Leave řada komentátorů hovoří i o tom, že Johnson zároveň s novou vládou vybudoval tým pro předčasné volby, které by mohly přijít už na podzim. „V politice nemáme nikoho, kdo by dokázal lépe dělat kampaň,“ citoval The Guardian nejmenovaného poslance a stoupence Johnsona.

Bulvární list Daily Mail středeční rekonstrukci britského kabinetu popsal jako „vládní masakr“ a „Borisova jatka“, Daily Express píše o „historické čistce“ a začátku „nové éry“. Podle deníku Metro v prvních hodinách ve funkci „brutální“ Johnson vyrazil na kabinet expremiérky Mayové se sekyrou v ruce.

Bulvární list The Sun označil v titulku středeční večer za „noc blonďatých nožů“. Odkázal tím na takzvanou noc dlouhých nožů, čistku, kterou nechal v roce 1934 v Německu provést Adolf Hitler a jíž za oběť padli především členové jednotek SA a někteří významní konzervativci. Kromě blonďatého premiéra má The Sun na titulní straně také fotografii jeho partnerky Carrie Symondsové. List rekonstrukci vlády označuje za „nejkrvavější“ v historii a popisuje ji jako „mega jatka“.

Noví nepřátelé

Dění v Británii si všímají také světová média. Nový britský premiér podle nich neztrácel čas, ihned vystoupil s bojovně laděným proslovem a na ministerské posty dosadil své lidi, tedy skalní zastánce brexitu.

Server Politico na svých stránkách píše o „prvním dni revoluce Borise Johnsona“. Všímá si zejména výměn na ministerských postech, které nazývá „nemilosrdnou čistkou“, a poznamenává, že o funkce přišly zejména hlavní postavy z doby vlády Theresy Mayové. Od předchozí éry se Johnson snaží celkově odstřihnout, ihned dal totiž najevo, že skončilo „nerozhodné a váhavé období“, které panovalo za Mayové.

VIDEO: ‚Brexit dokončíme 31. října.‘ Poslechněte si první projev Johnsona jako předsedy Konzervativců

Číst článek

Jak nicméně server Politico podotýká, v případě jakéhokoli pokusu odejít bez dohody bude Johnson čelit výrazné opozici z řad poslanců. A tím, že jen během prvního dne vyhodil tolik lidí, si získal již na začátku nové nepřátele.

Americký deník The New York Times si rovněž všímá Johnsonova prvního proslovu ve funkci premiéra, který zněl „extrémně přesvědčivě“. A nový šéf kabinetu, jehož výřečnost často překonala jeho výkon, při něm vypadal sebevědomě.

„Zdá se, že Johnson je odhodlaný dokázat, že může nechat stranou své klaunské vystupování a že chce ve funkci zabodovat,“ dodal list. Vypadá to, že ho ani netrápí skutečnost, že má k dispozici jen malou parlamentní většinu, a to navíc v době, kdy je hluboce rozdělená jak jako jeho konzervativní strana, tak celá Británie.

Strategie za běhu

Podle deníku The Wall Street Journal nicméně Johnson stále nepředstavil jasný plán pro vystoupení z Evropské unie, ať už na základě dohody nebo bez ní. Strategii prý bude vymýšlet za běhu, „což je jeho styl“.

„Pokud zůstane ve svěráku mezi unií a parlamentem tak jako Mayová, odhadujeme, že Johnson nakonec vyhlásí předčasné volby ve snaze získat nový mandát pro brexit,“ píše The Wall Street Journal v redakčním komentáři.

Johnsonova cesta k moci: jak se z Ala stal Boris, budoucí premiér Velké Británie

Číst článek

O nově sestaveném kabinetu píše i francouzský deník Le Monde, který si všímá toho, že Johnsonova vláda má za úkol dosáhnout odchodu země z Evropské unie za 99 dní a že se kvůli tomu nový premiér obklopil euroskeptiky.

„Musíme splnit sliby a vystoupit z Evropské unie k 31. říjnu. A to je bez diskuse,“ citoval list Johnsonova slova pronesená bojovným tónem. Ministerský předseda tak podle deníku lehce obměnil jeden ze svých dosavadních hlavních sloganů, a sice „brexit za jakoukoli cenu“.

Televize CNN ve své analýze z větší části ponechává brexit stranou a zaměřuje se na srovnávání Johnsona s americkým prezidentem Trumpem, které se v posledních době objevuje v médiích. Podle komentáře ale není na místě házet oba muže do stejného pytle, protože Johnson není proti imigraci, je „bezostyšným internacionalistou“ a nemůže na rozdíl od Trumpa uspět pouze cílením na tvrdé jádro svých příznivců. „Takže, je Boris Johnson britským Trumpem? Mají podobné účesy. Tím to ale v zásadě končí,“ uzavírá CNN.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme