‚Vlekař a erotoman‘ Kollár jako nejmocnější muž slovenské politiky. Jeho Sme rodina je klíčem k vládě

Předseda NR SR Boris Kollár | Zdroj: TASR/Profimedia

Pokud se za hranice Slovenska dostanou informace o předsedovi parlamentu Borisi Kollárovi, smrsknou se na to, že jde o podnikatele s pochybnou minulostí, který má 12 dětí s deseti ženami. Ve skutečnosti je ale v nynější nestabilitě tím, kdo na Slovensku tahá za politické nitky. Má moc nad parlamentem a schopnost domluvit se s kýmkoliv na čemkoliv. Otázkou je, jak se zachová, až bude mít možnost jít do vlády se stále radikálnějším Robertem Ficem.

Bratislav Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přestože byla Sme rodina součástí mimořádně nepopulární vlády Eduarda Hegera, která poslední měsíce ani neměla většinu, postupně ji opouštěli ministři až o víkendu definitivně skončila, dokázala si partaj Borise Kollára s touto situací šikovně poradit.

‼️ 🇸🇰 vláda Eduarda Hegera končí. Premiér požádal prezidentku Čaputovou o odvolání. Zemi čeká pět měsíců před volbami úřednická vláda @iROZHLAS.cz @Radiožurnál @Český rozhlas Plus

11:07 – 07. 05. 2023

18 85

Z průzkumu důvěryhodnosti jednotlivých členů vlády, který v dubnu prezentovala agentura Focus, vyšli dva ministři ze Sme rodiny na prvních příčkách. Dlouhodobě populární ministr práce Milan Krajniak (nyní s 30% podporou) a na druhém místě ministr dopravy Andrej Doležal (23 %).

Boris Kollár a jeho Sme rodina totiž hraje chytrou hru, jejíž podstatou není nic jednoduššího než to, že jsou normální. „Sme rodina je nejnormálnější koaliční a možná i nejnormálnější parlamentní strana,“ tvrdí Krajniak. „Jsme tu asi jediní normální,“ doplňuje jej další místopředseda Sme rodiny Peter Pčolinský.

Vyzdvihování normálnosti zřejmě bude jedním z hlavních předvolebních mott Kollárovy partaje. Osobní spory expremiéra Igora Matoviče (OĽaNO) s exministrem hospodářství Richardem Sulíkem (SaS) a následné podobně neslavné vládnutí premiéra Hegera totiž natolik posunuly laťku snesitelnosti, že v jejich konkurenci nakonec Sme rodina opravdu vypadá jako racionální a příčetný partner.

Mocná rodina

„Sme rodina šikovně namíchala své byznysově-pragmatické a ideologicko-klerikální křídlo,“ popisuje pro iROZHLAS.cz sociolog Michal Vašečka. První jmenovanou skupinu reprezentuje především předseda Kollár, tu druhou pak druhý muž strany Krajniak. Pojítkem je třetí z triumvirátu Pčolinský.

Odklon od Evropské unie a NATO směrem k Rusku. Fico cílí na extremistické voliče, říkají experti

Číst článek

„Dlouhou dobu se jim dařilo manipulovat poměrně nekompetentního Matoviče a poté, co ztratila vláda většinu a moc ze země zdvihl parlament, se stali skutečnými pány situace. Svou předchozí pozici znásobili tím, že přes parlament řídí slovenskou politiku,“ vysvětluje Vašečka.

Kromě předsedy parlamentu Kollára má Sme rodina v Pčolinském i místopředsedu. S volebním ziskem 8,2 % a pouhými 16 poslanci v 150členné Národní radě tak mají dva ze čtyř členů parlamentního vedení, což Sme rodině dává velkou moc nad tím, jaké zákony se budou projednávat.

V situaci, kdy je parlament rozbitý a prezidentka jmenuje úřednickou vládu bez jasné většiny v parlamentu, se tak o Kollárovi dá mluvit jako o nejmocnějším muži slovenské politiky.

„Za jiných konstelací by to byla strana do počtu anebo jazýček na vahách, ne tak mocný subjekt,“ říká Vašečka.

Sme rodina dokáže hlasovat s koaličními partnery z bývalé vlády, ale i s levicovou či fašistickou opozicí a obhajuje to slovy, že je jedno, kdo co navrhuje. Pokud jde podle členů strany o dobré a prospěšné návrhy, podpoří je.

Peter Pčolinský, Boris Kollár a Milan Krajniak | Zdroj: TASR/Profimedia

Konzervativní rodina

Ideologicky jde však o rozporuplnou formaci. Od svého vzniku se Sme rodina profilovala jako nestandardní politický subjekt s cílem „ochránit rodiny na Slovensku před hrozbami zvenku i zevnitř“. Je také silně konzervativní a protiimigrační.

Podle slovenského politologa Tomáše Nociara je kromě Kotlebovy ĽSNS, od ní odštěpené Republiky a Slovenské národní strany i Sme rodina krajně pravicová.

„Je to fascinující příklad. Původně jsem nad ní jako nad krajně pravicovou nepřemýšlel, spíš jako o populistické. Sme rodina jsou v první řadě populisté a až poté autoritáři. Když přišel (Kollár) s vyjádřeními typu ‚nejsem politik‘ a ‚myslím srdcem‘, tak bylo jeho zaměření na lid jasné,“ popsal v rozhovoru pro Denník N.

Billboard Sme rodiny před parlamentními volbami 2020 | Foto: Martin Mikula | Zdroj: ČTK

„Už do svých prvních voleb 2016 šli s kritikou Ficova vládnutí, zároveň ale nenechali nit suchou ani na tehdejší opozici. Říkali, že jsou něco mezi, zlatá střední cesta, která nepodléhá ideologismům. To ale přitom není vůbec pravda,“ popisuje sociolog Vašečka.

Slovenský parlament čeká legislativní smršť. Ve hře je ‚klerikální revoluce a rozpočtová nezodpovědnost‘

Číst článek

Konzervativní křídlo vedené Krajniakem je toho důkazem. Jde o jednoho z nejideologičtějších slovenských politiků.

„Je opravdu silný klerikál. Když se nazval posledním křižákem, tak to v jeho případě vůbec není metafora. Pokud by mohl, opravdu by Jeruzalém znovu na čele křižáckých vojsk dobyl, je tím úplně fascinovaný. Není to klasický slovenský katolík, i mnozí katolíci ho vnímají jako extrémního, radikálního, nepřirozeného a neautentického,“ říká o něm Vašečka.

Rodina měnící názory

Kromě konzervativismu Sme rodinu charakterizuje i odpor proti migraci.

Ten se projevil například tím, že před volbami do Evropského parlamentu v roce 2019 strana navázala spolupráci s národoveckou a krajně pravicovou evropskou frakcí Identita a demokracie (ID), kam patří například italská Liga, francouzské Národní sdružení, Alternativa pro Německo či české SPD. Přes osobní podporu Marine Le Pen ale před čtyřmi lety europoslance nezískali.

Dnes naopak Sme rodina bere za klíčové zahraničněpolitické kotvy členství Slovenska v EU a NATO, podporují západní pomoc Ukrajině a podpořili i dodávky vyřazených slovenských migů.

Rozhodně to tak ale nebylo vždy. Po ruské anexi ukrajinského Krymu Kollár na facebooku šířil ruské dezinformace a o Ukrajincích se vyjadřoval ve smyslu, že jde o fašisty: „Já takovou havěť v EU nechci!“ psal v květnu 2015.

Jeho dnešní chování je s tím v naprostém kontrastu. V dubnu se například setkal se svým ukrajinským protějškem Ruslanem Stefančukem, který mu poděkoval za podporu při ukrajinské snaze dosáhnout členství v Evropské unii.

Met with the Head of the National Council of 🇸🇰, Boris Kollár.

Thanked for his support in granting 🇺🇦the status of a candidate for mem. in 🇪🇺.Hope that the support for further European integration’ll be similar.

Discussed the creation of a special tribunal to bring🇷🇺to justice

13:54 – 25. 04. 2023

12 71

‚Erotoman Kollár‘

Předseda slovenského parlamentu se prezentuje extravagantním životním stylem, aktuálně je na cestě jeho třinácté dítě s jedenáctou ženou. Ze svého životního stylu si dělá legraci a zdá se, že to jeho voličům nevadí.

„Je to jen název, který vyjadřuje tuto vlast a ne moje děti a mou nestandardní rodinu,“ komentoval před lety název své partaje.

Zbohatl už za komunistického režimu. „Prodával jsem zmrzlinu, měl jsem stánek s cukrovou vatou, prodával jsem vstupenky před stadionem, vozil jsem do ČSSR počítače, dělal jsem všechno možné, abych si vydělal. Ale vekslák jsem nikdy nebyl,“ tvrdí.

Od 90. let začal podnikat jako vlekař a provozovatel horských hotelů. Loni v listopadu přitom navrhl snížit veřejným sportovištím DPH z 20 na 10 procent, což by zvýhodnilo i jeho byznys. Opozice však návrh tehdy zablokovala.

Proslul i kontakty se slovenským podsvětím, kriminalisté během vyšetřování vraždy novináře Jána Kuciaka odhalili jeho komunikaci s obviněným podnikatelem Marianem Kočnerem. Kollár v ní vystupoval pod přezdívkou „Vlekař“.

Boris Kollár v roce 2006 se svou tehdejší přítelkyní Kateřinou Brožovou | Foto: Veronika Šimková | Zdroj: ČTK

V roce 2017 jej americký deník The New York Times zařadil například vedle Andreje Babiše (ANO) mezi šest politiků, „kteří napříč střední Evropou zvěstují populistické poselství a slibují, že svrhnou zajetý establishment“.

Babiš na toto spojení tehdy reagoval: „Naprosto neakceptuji, v jakém kontextu se ocitám. Nemám nic společného například s erotomanem Kollárem ze Slovenska.“

Absolutní koaliční potenciál?

Kollárova Sme rodina je dnes přes to všechno stranou s téměř absolutním koaličním potenciálem. Z tohoto faktu také plyne další část Kollárovy moci.

Kdo je spasitel a kdo rozvraceč? Slovensko očekává zlomové volby v parlamentním i stranickém chaosu

Číst článek

V únoru server Aktuality.sk sestavil mapu slovenských politických stran podle toho, jaké jsou jejich šance být v další vládě. „Kollár by šel s každým,“ stojí v titulku. Předseda partaje totiž vyhlašuje, že je ochotný jít do vlády s kýmkoliv, kdo bude akceptovat jejich volební program. A na oplátku vlastně žádná jiná strana nevylučuje Sme rodinu.

„Boris Kollár se vyspí s každým, a platí to i politicky,“ glosuje velký koaliční potenciál Sme rodiny komentátor Aktualit.sk Ľubomír Jaško.

Kollár má pověst politika schopného se dohodnout a dodržet slíbené. Je připraven vládnout se středopravicovými stranami podobně jako v právě padlé vládě Eduarda Hegera i s levicovým Hlasem Petera Pellegriniho. Otázkou je, co jestli je možná i spolupráce se Smerem či postfašistickou Republikou.

Jedním z reálných povolebních scénářů totiž je, že by většinu v parlamentu měl Smer, Hlas, Republika a Sme rodina. Případně i jen tři strany z této čtveřice. Toho se liberálně demokratická slovenská občanská společnost obává.

Před minulými volbami v únoru 2020 sice Kollár ze spolupráce Smer vyloučil, nyní na jednu stranu například říká, že si nedovede představit povolební spolupráci s Republikou a podobnými slovy hodnotí i Smer. „Na každé straně něco najdete. Důležité je po volbách spojovat a nerozdělovat,“ dodal však v diskusi na TA3.

Fico je otevřeně proruský. Pokud sestaví příští vládu, demokracie bude v ohrožení, varuje politoložka

Číst článek

Na druhé straně zase uklidňuje, že Fico nikoho „nepřijde sníst“ a že se s ním dá spolupracovat. Mnohá hlasování v parlamentu navíc ukazují, že mezi Sme rodinou a Smerem nejsou nepřekonatelné příkopy. Kollárovi poslanci například nehlasovali za vydání Fica k trestnímu stíhání.

To druhý muž Sme rodiny a pověřený ministr práce Krajniak nedávno v RTVS Smer i Republiku z povolebních spojování jasně vyčlenil. „Smer a Republika nesplňují tři podmínky – prosazování našeho programu, postoj ke Slovenskému národnímu povstání a Tisovu režimu a budoucnost Slovenska a otázka jeho partnerů v EU.“

Na Smeru mu vadí především výroky o německé armádě, kterou Fico nazval wehrmachtem. „Vzhledem k tomu, že tímto ohrožují naši hospodářskou politiku, nedovedu si představit vzájemnou spolupráci. S Republikou je potom úplně vyloučená,“ řekl Krajniak SME.

Kollárova Sme rodina je nyní v parlamentu druhé funkční období. Ve volbách 2016 získala 6,6 %, o čtyři roky později 8,2 % a nyní jí výzkumné agentury měří podporu opět zhruba v tomto intervalu mezi 6-8 %.

Jakub Grim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme