Johnsonův konec v čele vlády? Britští poslanci budou hlasovat o vyslovení nedůvěry premiérovi

Poslanci britské vládnoucí konzervativní strany budou v pondělí večer hlasovat o vyslovení nedůvěry premiérovi Borisi Johnsonovi. Předseda konzervativní parlamentní skupiny Výbor 1922 Graham Brady uvedl, že obdržel dostatek podpisů pro vyvolání hlasování. Výsledek se čeká kolem 21.00 SELČ.

Londýn (Aktualizováno: 11:44 6. 6. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Britský premiér Boris Johnson se omluvil zákonodárcům za porušení proticovidových pravidel při jednom z večírků v Downing Street před dvěma lety

Britský premiér Boris Johnson se omluvil zákonodárcům za porušení proticovidových pravidel při jednom z večírků v Downing Street před dvěma lety | Foto: UK Parliament/Jessica Taylor | Zdroj: Reuters

Aby mohli britští konzervativní poslanci hlasovat o nedůvěře vůči svému premiérovi, musí tento záměr šéfovi parlamentní skupiny oznámit nejméně 15 procent z nich, což nyní znamená alespoň 54 členů sněmovny.

Poslanec za konzervativní stranu Jesse Norman řekl BBC, že tento dopis poslal, jelikož Johnson v úřadu premiéra „uplatňuje kulturu ledabylého porušování zákona“.

I have supported Boris Johnson for 15 years, for the London Mayoralty and for PM. Very sadly, I have written to him to say I can no longer do so, for the reasons set out below.

08:36 – 06. 06. 2022

7613 35544

„Hlasování o nedůvěře se uskuteční dnes v dolní komoře Parlamentu mezi 19.00 a 21.00 SELČ,“ sdělil v pondělí ráno novinářům Brady. Johnson bude odvolán, pokud mu nedůvěru vysloví většina, tedy 180 poslanců jeho strany.

Podle BBC už 16 z 22 konzervativních členů vlády veřejně prohlásilo, že se v pondělním tajném hlasování vysloví pro to, aby ministerský předseda zůstal ve funkci.

„Distribucí (koronavirových) vakcín i naší odpovědí na ruskou agresi náš premiér prokázal silné vedení, které naše země potřebuje,“ napsal v pondělí na svůj twitterový účet ministr financí Rishi Sunak.

From the vaccine rollout to our response to Russian aggression, the PM has shown the strong leadership our country needs.

I am backing him today and will continue to back him as we focus on growing the economy, tackling the cost of living and clearing the Covid backlogs.

10:04 – 06. 06. 2022

676 4822

Ačkoliv zpráva o plánovaném hlasování o nedůvěře se objevila na veřejnost až v pondělí, poslanci konzervativní strany již v neděli obdrželi jednostránkový dopis, v němž Johnsonovi spolupracovníci vysvětlují, proč by měli premiéra při hlasování podpořit.

Dopis například varuje před „občanskou válkou“ v konzervativní straně, z níž budou těžit labouristé, vyzdvihuje Johnsonovo řešení kriminality, snižování daní, zdravotnické reformy i „prolomení“ patové situace kolem brexitu, který paralyzoval britskou politiku.

‚Ztratil důvěru země‘

Naopak šéf opozičních labouristů Keir Starmer vyzval konzervativce, aby hlasovali proti Johnsonovi. Rádiu LBC řekl, že Johnson „ztratil důvěru země“ a mezi veřejností „existuje povědomí o tom, že (Johnson) o spoustě věcech neříká pravdu“.

Pokud Johnson hlasování ustojí, další 12 měsíců se podle pravidel konzervativní strany tato procedura nemůže znovu uskutečnit. Brady v pondělí ovšem na tiskové konferenci prohlásil, že pravidla se „technicky vzato mohou změnit“.

From the vaccine rollout to our response to Russian aggression, the PM has shown the strong leadership our country needs.

I am backing him today and will continue to back him as we focus on growing the economy, tackling the cost of living and clearing the Covid backlogs.

10:04 – 06. 06. 2022

676 4822

Někteří komentátoři připomínají, že britské premiérky Margaret Thatcherová a Theresa Mayová ustály hlasování o nedůvěře, ale obě se posléze samy úřadu vzdaly: Thatcherová po osmi dnech a Mayová po šesti měsících. Další premiér John Major, který také v roce 1993 prošel hlasováním o nedůvěře, sice nerezignoval, ale v následujících volbách utrpěl drtivou porážku.

Hlasování o nedůvěře v lídra konzervativců a premiéra vyhlašuje předseda parlamentní skupiny Výbor 1992. Součástí skupiny jsou poslanci „zadních lavic“, kteří nezastávají žádnou vládní funkci. Výbor 1922 funguje především jako styčný bod mezi řadovými poslanci strany a jejím vedením, případně samotným premiérem.

Věčírky během koronaviru

Krizi důvěry ve vlastní straně čelí Johnson poté, co se od listopadu minulého roku potýká se skandálem známým jako Partygate. Ten vyvolaly zprávy o večírcích a setkáních v premiérově sídle v Downing Street v době, kdy byla Británie v přísném koronavirovém lockdownu. Pro účast na jednom z večírků udělila policie Johnsonovi pokutu 50 liber.

Úřednice Sue Grayová, pověřená vyšetřováním dění v Downing Street během lockdownu na konci května, ve své zprávě mimo jiné hovoří o „opilectví“ a „nevhodném chování vůči úklidovým a bezpečnostním zaměstnancům“.

Johnson v reakci na skandál uvedl, že „na sebe bere plnou odpovědnost za to, co se za jeho vedení stalo“, nicméně odmítl rezignovat, což pobouřilo část britské veřejnosti i konzervativních poslanců. V květnových komunálních volbách přišli konzervativci o stovky křesel.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme