Útočník na autobus Borussie Dortmund stráví 14 let ve vězení, použil tři bomby

Němec, který loni trojicí bomb zaútočil na autobus s fotbalisty Borussie Dortmund, půjde na 14 let do vězení. Rozhodl o tom soud v západoněmeckém Dortmundu, který ho shledal vinným z pokusu o mnohonásobnou vraždu. Sergej W. chtěl podle vyšetřovatelů na činu vydělat, když spekuloval na propad akcií fotbalového klubu.

Dortmund Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sergej W. zaútočil na autobus Borussie Dortmund, půjde na 14 let do vězení | Foto: Leon Kuegeler, Kai Pfaffenbach | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Útok se odehrál loni 11. dubna krátce poté, co fotbalisté klubovým autobusem vyrazili na domácí zápas čtvrtfinále Ligy mistrů s Monakem. Při trojici výbuchů utrpěl zranění obránce Marc Bartra, který musel být s otevřenou zlomeninou předloktí operován, a také jeden z policistů, jenž autobus doprovázel.

Autobus fotbalistů Borussie Dortmund zasáhly tři výbuchy. Podle policie šlo o cílený útok

Číst článek

Jak se později ukázalo, bylo velkým štěstím, že žádný z fotbalistů nepřišel o život. V bombách totiž byly kovové součástky, z nichž se jedna v autobuse zavrtala do opěrky pod hlavu. I když v Rusku narozený Sergej W. tvrdil, že bombami nechtěl nikoho zabít, musel s takovou možností podle obžaloby počítat.

K tomuto názoru se dnes připojil i soud, který devětadvacetiletého muže shledal vinným z 28násobného pokusu o vraždu. Na druhou stranu ale státnímu zastupitelství soud nevyhověl, pokud jde o délku trestu. Obžaloba totiž požadovala doživotní trest. Obhajoba pak chtěla výrazně méně než deset let vězení.

Vyučený elektrotechnik, který v době útoku pobýval ve stejném hotelu jako fotbalisté, loni bomby odpálil na dálku. Na místě zanechal několik arabsky psaných listů, které měly zmást policii, aby se domnívala, že za útokem stál islamista. Vyšetřovatelé ale přišli skutečnému pachateli i tak velmi rychle na stopu.

‚Neuvěřitelná panika‘

Sergej W. nedlouho před útokem na burze nakoupil prodejní opce na akcie Borussie Dortmund a spekuloval, že po útoku hodnota akcií klubu klesne. Maximálně podle vyšetřovatelů mohl získat přes půl milionu eur, ve skutečnosti ale vydělal 5872 eur (153 tisíc korun).

Během procesu vypovídali i fotbalisté, kteří hovořili o tom, že po výbuchu zažívali obrovský strach a šok. „Ozvala se rána a mou hlavou mrštila tlaková vlna zprava doleva. Krátkou chvilku bylo v autobuse ticho, nikdo nevěděl, co se stalo,“ řekl například záložník Julian Weigl, podle něhož vzápětí propukla „neuvěřitelná panika“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme