Bosenské úřady se připravují na vyšší počet migrantů. První krok? Navýšit kapacity ubytovacích prostor

Na Balkáně přibývá utečenců, kteří se snaží dostat do Evropské unie přes Bosnu a Hercegovinu. Zatím jich do Bosny letos přicestovaly stovky - několikanásobně víc než loni ve stejném období. Podle OSN nelze čekat, že se počet nelegálních přechodů hranic v blízké době zmenší. Bosenské úřady už také navyšují kapacity azylových příbytků.

Tento článek je více než rok starý.

Rozhovor Sarajevo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle bosenských úřadů se rýsuje se nová cesta přes Balkán, která "prochází Albánií, Černou Horou a Hercegovinou" (na ilustračním snímku hraniční přechod mezi Bosnou a Hercegovinou a Černou Horou).

Podle bosenských úřadů se rýsuje se nová cesta přes Balkán, která "prochází Albánií, Černou Horou a Hercegovinou" (na ilustračním snímku hraniční přechod mezi Bosnou a Hercegovinou a Černou Horou). | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Většinou jde o lidi prchající ze Sýrie, Pákistánu, Libye nebo Afghánistánu. Jejich anabáze na kontinentu začíná v Řecku a pokračuje přes Albánii, Černou Horu a někdy i Srbsko až do Bosny a Hercegoviny, která sousedí s Evropskou unií.

O této cestě se v poslední době někdy mluví jako o nové Balkánské trase. Podle Stephanie Woldenbergové, která působí v Sarajevu jako pracovnice Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, ale zase tak nová není.

Na trase přes Bosnu a Hercegovinu přibývá migrantů, využívají stezky pašeráků zbraní a drog

Číst článek

„Migranti a uprchlíci hledají novou cestu přes Balkán do západní Evropy. I v předchozích letech procházeli přes Bosnu a Hercegovinu. Ale od loňského prosince jich začalo výrazně přibývat. Takže ta trasa není nová, jen ji v posledních měsících využívá daleko víc lidí. Procházejí hornatým územím přes hranice Srbska i Černé Hory,“ popsala Radiožurnálu.

Utečenci v mnohdy obtížném horském terénu podle agentury AFP využívají služby převaděčů, kterým za cestu platí v přepočtu desítky tisíc korun. Od ledna už takto do Bosny dorazily stovky lidí. Problém se týká převážně jižních hranic v okolí města Trebinje. Podle Woldenbergové je pravděpodobné, že v teplých měsících do Bosny zamíří ještě víc migrantů touto cestou.  

„Bosenská pohraniční policie už letos eviduje více než 800 lidí, kteří nelegálně překročili hranice. Na 600 z nich potvrdilo, že budou usilovat o azyl a požádali o mezinárodní ochranu. Od ledna sledujeme stabilní nárůst počtu migrantů, kteří přicházejí do Bosny a Hercegoviny,“ uvedla s tím, že neočekává, že by číslo začalo klesat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lidé prchající do Evropy z Blízkého východu nebo Afriky využívají novou trasu přes Balkán. Mnozí se snaží dostat do EU přes Bosnu a Hercegovinu

Více ubytovacích prostor

„Vzhledem ke zlepšujícímu se počasí se na cestu může vydat víc lidí. Je třeba mít na paměti, že ta čísla jsou v současnosti stále nízká. Ale Bosna a Hercegovina má azylové centrum, které má místo pro zhruba 150 lidí. Nicméně už teď je zapotřebí více ubytovacích prostor, než může vláda poskytnout. Úřady už z toho důvodu pracují na tom, aby kapacity rozšířily. To je první klíčový krok, od kterého se odvíjí všechno ostatní,“ říká Stephanie Woldenbergová z bosenské pobočky Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.

Bosenský ministr pro bezpečnost Dragan Mektić před časem odhadl, že mezi Řeckem a Bosnou se pohybuje až 50 tisíc migrantů, kteří se mohou pokusit překročit hranice.

Bosna a Hercegovina pro ně představuje jen další tranzitní zemi, která už má ovšem bezmála tisíc kilometrů dlouho pozemní hranici s cílovou Evropskou unií.

Štěpán Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme