Bosenské volby se nesly ve znamení nízké účasti

Voličská účast v parlamentních a prezidentských volbách v Bosně byla mimořádně nízká. Podle údajů volební komise přišlo do volebních místností jen necelých 55 procent voličů. O tříčlenném předsednictvu Bosny a Hercegoviny, složeném ze zástupců Srbů, Chorvatů a Muslimů mělo hlasovat přes 2 a čtvrt miliónu oprávněných voličů. Ti měli také možnost rozhodnout o složení celobosenského parlamentu, o složení sněmu a deseti kantonálních shromáždění. V Republice srbské se volil parlament a prezident.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby | Foto: Jan Rosenauer

Včerejší bosenské všeobecné volby poznamenala relativně nízká účast voličů. Nacionalisticky orientované strany muslimů, Chorvatů a Srbů už oznamují své vítězství. První předběžné výsledky budou ale oznámeny až dnes večer. Předsedkyně bosenské volební komise na noční tiskové konferenci v Saravjevu uvedla, že podle dosud neúplných informací se voleb zúčastnila 54 procenta voličů. Na mnoha místech voliči nemohli najít svá jména v seznamech. Jde především o Bosňany, kteří se vrátili do svých původních domovů a nebyli ještě znovu zaregistrováni. Jejich hlasy se proto budou muset ověřovat a nakonec připočítávat ke konečným výsledkům.

Nejvyšší účast - kolem 70 procent hlásí volební štáb Chorvatské nacionální koalice. Chorvatské demokratické společenství oznámilo, že ve volbách chorvatského člena bosenského prezídia zvítězil Dragan Človič. Podobně tak i Srbská demokratická strana ohlásila vítězství svého kandidáta Mirka Šaroviče ve volbách srbského člena prezídia. Úspěch na všech úrovních čeká i třetí nacinální strana Demokratické akce boenských muslimů. Ve všech případech jde ale o ifnromace z voelbních štábů jednotlivých stran a nikoli o oficiální informace z centra sčítání hlasů.

Markéta Kaclová, Martin Dorazín, Lenka Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme