Bosenské volby se nesly ve znamení nízké účasti

Voličská účast v parlamentních a prezidentských volbách v Bosně byla mimořádně nízká. Podle údajů volební komise přišlo do volebních místností jen necelých 55 procent voličů. O tříčlenném předsednictvu Bosny a Hercegoviny, složeném ze zástupců Srbů, Chorvatů a Muslimů mělo hlasovat přes 2 a čtvrt miliónu oprávněných voličů. Ti měli také možnost rozhodnout o složení celobosenského parlamentu, o složení sněmu a deseti kantonálních shromáždění. V Republice srbské se volil parlament a prezident.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby | Foto: Jan Rosenauer

Včerejší bosenské všeobecné volby poznamenala relativně nízká účast voličů. Nacionalisticky orientované strany muslimů, Chorvatů a Srbů už oznamují své vítězství. První předběžné výsledky budou ale oznámeny až dnes večer. Předsedkyně bosenské volební komise na noční tiskové konferenci v Saravjevu uvedla, že podle dosud neúplných informací se voleb zúčastnila 54 procenta voličů. Na mnoha místech voliči nemohli najít svá jména v seznamech. Jde především o Bosňany, kteří se vrátili do svých původních domovů a nebyli ještě znovu zaregistrováni. Jejich hlasy se proto budou muset ověřovat a nakonec připočítávat ke konečným výsledkům.

Nejvyšší účast - kolem 70 procent hlásí volební štáb Chorvatské nacionální koalice. Chorvatské demokratické společenství oznámilo, že ve volbách chorvatského člena bosenského prezídia zvítězil Dragan Človič. Podobně tak i Srbská demokratická strana ohlásila vítězství svého kandidáta Mirka Šaroviče ve volbách srbského člena prezídia. Úspěch na všech úrovních čeká i třetí nacinální strana Demokratické akce boenských muslimů. Ve všech případech jde ale o ifnromace z voelbních štábů jednotlivých stran a nikoli o oficiální informace z centra sčítání hlasů.

Markéta Kaclová, Martin Dorazín, Lenka Rákosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme