Bosenskosrbský generál Tolimir dostal doživotí za válečné zločiny

Mezinárodní trestní tribunál odsoudil k doživotí bosenskosrbského generála Zdravka Tolimira. Soud OSN ho uznal vinným z válečných zločinů v muslimských enklávách Srebrenica a Žepa v létě 1995.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bosenskosrbsý generál Zdravko Tolimir | Zdroj: Reuters

„Je nade vší pochybnost, že se obviněný dopustil genocidy, zločinného spiknutí, vyhánění civilního obyvatelstva a vražd,“ zdůvodnil soudce Christoph Flüge doživotní rozsudek.

„Pan Tolimir byl šéfem vojenské zpravodajské služby s dvacetiletou zkušeností v armádě. Jako takový musel vědět víc než ostatní o tom, co se dělo,“ dodal soudce Flüge.

Přehrát

00:00 / 00:00

O procesu s generálem Tolimirem mluvil ve Stalo se dnes na Radiožurnálu Martin Dorazín

Generál Tolimir je podle rozsudku přímo odpovědný za operace ve městech Srebrenica a Žepa, které si vyžádaly asi osm tisíc obětí. Sám Tolimir v závěrečné řeči prohlásil, že vinu ve smyslu obžaloby necítí.

Podle obvinění chtěl Tolimir dosáhnout vytvoření etnicky čistého státního útvaru na území Bosny, kde by žili pouze Bosenští Srbové. Vysloužil si hanlivou přezdívku Chemický Tolimir, protože údajně navrhoval použití chemických zbraní proti základnám bosenských muslimů, ale i proti jejich civilistům.

V procesu vystoupili jako svědci asi 130 lidí. Celý spis čítal několik desítek tisíc stran.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme