Bosna má po více než roce nového premiéra, nominaci předcházela diskuse o směřování do NATO

Bosna a Hercegovina má 13 měsíců po volbách nového premiéra. Horní komora parlamentu ve čtvrtek většinou hlasů potvrdila předsedou vlády bosenskosrbského politika Zorana Tegeltiju, kterého nedávno do funkce jmenovalo tříčlenné předsednictvo Bosny a Hercegoviny, tedy kolektivní hlava státu.

Sarajevo Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tříčlenné předsednictvo Bosny a Hercegoviny, kolektivní hlava státu - zleva Željko Komšić, Milorad Dodik a Šefik Džaferović

Tříčlenné předsednictvo Bosny a Hercegoviny, kolektivní hlava státu - zleva Željko Komšić, Milorad Dodik a Šefik Džaferović | Zdroj: Reuters

Předsednictvo nebylo dlouho s to nového premiéra nominovat, přestože se na Tegeltijovi všichni tři členové už dříve domluvili. Hlavním důvodem byly neshody ohledně podoby dalších reforem a budoucího vztahu země k Severoatlantické alianci.

Jádrem sporu byla míra spolupráce Bosny s NATO. Zatímco zástupci dvou ze tří bosenských konstitutivních národů, Bosňáků (dříve Muslimů) a Chorvatů, jsou pro členství v alianci, Srbové to odmítají.

V Bosně si předvolali francouzského velvyslance. Kvůli Macronovým výrokům o ‚časované bombě´

Číst článek

Chorvatský člen předsednictva Željko Komšić a bosňácký Šefik Džaferović podmiňovali jmenování Tegeltiji přijetím takzvaného ročního národního programu (ANP) jako prvního kroku k partnerství s aliancí. To srbský reprezentant Milorad Dodik odmítal.

Východiskem ze slepé uličky se stala dohoda všech tří členů předsednictva, že do sídla NATO bude místo ANP odeslán plán reforem BaH. Podle charakteristiky listu Oslobodjenje jde o balík zamýšlených změn, které země hodlá učinit „na cestě do NATO (někdy) v budoucnosti“.

Tegeltiju ve čtvrtek jako předsedu celostátní vlády ve 42členné dolní sněmovně schválily hlasy 28 poslanců, proti jich hlasovalo jen osm. Zbylých 14 zákonodárců se buď zdrželo, nebo se hlasování nezúčastnili.

Před hlasováním 58letý srbský ekonom Tegeltija ve svém programovém prohlášení slíbil, že se s kabinetem bude snažit dohnat ztracený čas.

„Musíme odblokovat procesy ve vládě a v parlamentu, přijmout rozpočet na příští rok a znovu aktivovat zmrazené investice, abychom urychlili růst,“ řekl mimo jiné premiér.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme