V Bosně se sčítají hlasy, za Srby vyhrál dlouhodobý nacionalista. Pozorovatelé se obávají manipulace s hlasy

Podle prvních odhadů vyhrály volby v Bosně a Hercegovině do kolektivní hlavy státu (tříčlenného předsednictva tří konstitutivních národů - Bosňáků, Srbů a Chorvatů) Milorad Dodik za Srby, Željko Komšić za Chorvaty a Šafik Džaferović za Bosňáky. Volební účast by měla přesáhnout 50 %. Volby ovšem nadále ohrožuje manipulace s hlasy.

Tento článek je více než rok starý.

Sarajevo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z předvolební kampaně i na základě předběžných výsledků se zdá, že nacionalistické strany zvítězí. Přitom pro rozvoj Bosny, jedné z nejchudších evropských zemí se zhruba 20 % nezaměstnaností, by bylo potřeba nastartovat ekonomiku a zabývat se obnovou země.

Podle volebních komisařů obhájil svůj Milorad Dodik, který je známým propagátorem samostatnosti republiky a jejího případného spojení se Srbskem kandiduje ve volbách do celostátního předsednictva.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž z Bosny, kde proběhly volby.

„Je to velice známý a zkušený matador, který stále kandiduje za srbské radikály. Nedá se čekat, že by změnil svojí rétoriku. Je známý například tím, že zpochybňuje počet obětí srebrenického masakru nebo že chtěl vyhlásit referendum o odtržení Republiky srbské od Bosny,“ říká zahraniční zpravodaj Radiožurnálu.

Vítězství umírněného Chorvata?

„Věřím, že Bosna může postoupit kupředu, pokud budou všichni respektováni,“ cituje Dodika britská BBC.

Chorvatský kandidát Željko Komšić, umírněný sociální demokrat, by se měl do funkce vrátit po čtyřech letech a střídá radikálnějšího Dragana Čoviće z Chorvatské demokratické unie (HDZ).

V Bosně probíhají volby v duchu národního tónu. Rizikem je možné falšování výsledků

Číst článek

Strana demokratické akce (SDA), nejsilnější bosňácká politická strana, oznámila, že jejich kandidát Šafik Džaferović vyhrál.

Ze zhruba 3,4 milionu oprávněných voličů jich k urnám dorazilo 53 %, sdělil předseda volební komise Branko Petrić.

Kromě toho obyvatelé Bosny a Hercegoviny volí poslance celostátního parlamentu a parlamentů bosňácko-chorvatské Federace Bosny a Hercegoviny a Republiky srbské, ale rovněž zastupitelských sborů všech deseti kantonů, na něž je federace rozdělena.

Mrtvé duše

Kromě lhostejnosti politiků hrozí Bosně ještě jedna věc. Že budou výsledky voleb zmanipulované. Na hlasování dohlíželi mezinárodní i domácí pozorovatelé. Koalice nevládních organizací s názvem Pod Lupou jich měla ve volebních místnostech 4 tisíce.

Měl jsem hlad a strach, vzpomíná na bosenskou válku po 25 letech bývalý starosta Sarajeva

Číst článek

„Jednou z nich je nelegální prodej míst ve volebních komisích. Stává se, že strana, která má místo v komisi ve volebním obvodu, kde nemá příznivce, prodá židli jiné straně. Nebo si koupí další místo tam, kde naopak voliče má a jiná strana vůbec ne,“ přibližuje Dario Jovanovic, ředitel projektu Pod Lupou.

„Předtím, než nastal volební den, tak docházelo k zastrašování voličů třeba jejich zaměstnavateli, kteří jim přikázali koho volit, jinak přijdou o místo. Objevily se také případy příslibů zaměstnání, pokud budou lidé volit danou stranu,“ říká zahraniční zpravodaj Radiožurnálu.

Nespokojenost s politiky

Ačkoli se toho pravděpodobně změní málo, oslovení lidé vyjadřují svou nespokojenost s dosavadní politickou situací.

Even before the first ballots were cast this morning, there has already been serious concerns that the electoral process will be marred by mass fraud.

Read more: bit.ly/2IzR7sP

#BosnianElections

18:00 – 07. 10. 2018

1 1

„Já bych chtěl, aby všechny ty nacionalistické strany zkrachovaly. Aby ani jedna z nich neexistovala. Aby tu byly jen normální demokratické strany. To je naše jediné východisko,“ říká majitel internetového portálu pan Nermit.

Podle pracovníka v rybárně pana Borise se v politice stále vyskytují ti samí lidé. „V posledních 20 letech se střídají na různých postech a k moci se nikdo nový a mladý nedostane,“ říká.

„Politikům se nikdy nemá věřit. Hodně slibují, ale málo toho dělají. Nic se neděje pro to, aby měli lidi práci,“ říká důchodce pan Dodo z bosenskosrbského Pale.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme