‚Spravedlnost pro Davida‘. Bosenská policie zadržela otce, který se snaží objasnit smrt svého syna

Bosenskosrbská policie v úterý v Banja Luce zadržela muže, jehož úsilí zjistit pravdu o smrti svého syna vyvolalo v zemi sérii několikaměsíčních protivládních demonstrací, informovala bosenská i zahraniční média. Policie uvedla, že důvodem zadržení Davora Dragičeviče bylo to, že se nedostavil k výslechu. Spolu s Dragičevičem bylo zadrženo několik dalších lidí, včetně jeho bývalé manželky. V centru města se pak střetli protestující s policií.

Sarajevo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden z četných pouličních protestů pod heslem "Spravedlnost pro Davida", 21. dubna v centru Banja Luky. Demonstrace se zúčastnilo několik tisíc lidí z měst po celé zemi: přijeli ze Sarajeva, Tuzly, Zenice, Prijedoru, Modrice a mnoha dalších. | Foto: AFP | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Zadržení jsou členy hnutí nazvaného Spravedlnost pro Davida. Hnutí je pojmenováno po 21letém Davidu Dragičevičovi, který za nevyjasněných okolností v březnu zemřel. Jeho tělo bylo nalezeno v řece Crkvena v Banja Luce. Policie za příčinu smrti oficiálně označila nehodu, rodina ale trvá na tom, že byl zavražděn. Davor Dragičević viní vedení policie, že zamlčuje pravdu o zločinu, že zná vrahy, ale kryje je. Úřady to popírají.

Do vyšetřování se vložili i poslanci místního parlamentu Republiky srbské, která spolu s bosňácko-chorvatskou Federací Bosny a Hercegoviny tvoří Bosnu a Hercegovinu. Poslanecká komise došla k závěru, že David byl zřejmě zavražděn, bosenskosrbský parlament ale zprávu odmítl.

Korupce a zoufalá ekonomická situace

O Davidově osudu je známo to, že se 18. března popral v jedné kavárně a cestou domů podle policie vykradl dům. Vyšetřovatelé uvedli, že když přecházel po mostě řeku, spadl do vody a utopil se.

'Zavraždili jste mi syna. Spravedlnost pro Davida!' Podivná smrt mladíka otřásá Bosnou

Číst článek

Otec se s takovýmto závěrem odmítl smířit a jeho aktivitu postupně podpořily tisíce lidí. Protest se nakonec rozrostl o kritiku všudypřítomné korupce a zoufalé ekonomické situace politicky a etnicky rozvrácené země. Na náměstí v centru Banja Luky pak lidé spontánně vytvořili Davidovi pomníček - kolem jeho fotografie byly položené květiny a zapálené svíčky.

Na tomto náměstí Krajiny se v úterý po oznámení, že otec Davida byl zatčen, začali shlukovat lidé. Policisté v plné výbavě k zásahu proti demonstracím dav z místa vytlačili a pomníček zlikvidovali. Protestující se ale vrátili a nastaly strkanice. Podle záběrů na internetu lze podle agentury AP soudit, že došlo i na zatýkání.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme