Dětem v bosenské škole konečně poteče teplá voda. Díky české pomoci

Od minus osmi do dvou stupňů nad nulou budou v těchto dnech kolísat teploty na západě Bosny a Hercegoviny. Má sněžit, bosenské děti se mají na co těšit. Mají totiž skoro celý leden zimní prázdniny. Ty z Bosanského Petrovce se ale mohou také těšit na začátek druhého pololetí školního roku. Po mnoha letech jim ve škole zase teče teplá voda. Zajistily ji solární panely dodané z české rozvojové pomoci.

Tento článek je více než rok starý.

Bosanský Petrovec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti z Bosanského Petrovce se mohou kromě sněžných radovánek a měsíčních zimních prázdnin také těšit na začátek druhého pololetí školního roku. Po mnoha letech jim ve škole zase teče teplá voda. Zajistily ji solární panely dodané z české rozvojové pomoci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Pavla Nováka ze školy v Bosanském Petrovci

Do školy v Bosanském Petrovci, městě s asi osmi tisíci obyvateli, chodí 450 dětí. Škola byla během války v Bosně v první polovině 90. let poškozená a dodnes se opravuje.

Střecha má jen provizorní krytinu a ze školy proto víc tepla z topení uniká, než v ní zůstane. Proto i ohřev vody pro sprchy pomocí českých solárních panelů je pro školu velká pomoc.

Toalety i sprchy

Ředitelka Mujesira Kavazová mi ukázala prozatímní umístění panelů na střeše mezi školními budovami.

Po 14 letech v domě s elektřinou. Česko pomáhá do válkou zničené Bosny instalovat solární panely

Číst článek

Bylo by podle ní samozřejmě účinnější, kdyby byly na horní střeše, ale čekají na tesaře, který ji postaví a na dárce, který ji zaplatí. I dnešní instalace solárních panelů je ale pro školu velkým zlepšením.

„Máme teplou vodu zavedenou na třech toaletách, kde jsou i sprchy pro žáky. I v zimě, kdy to je nejvíc potřeba, máme teplou vodu,“ popisuje reportérovi Radiožurnálu.

Podle Nebojši Jovičiće z regionální rozvojové služby může být ve dvousetlitrovém bojleru v létě voda teplá až 80 stupňů.  V zimě, když je slunečný den, může mít voda z panelů teplotu 26 až 36 stupňů. Tím už se dá osprchovat.

Až bude mít škola v Bosanském Petrovci novou střechu, budou solární panely z české rozvojové pomoci ještě výkonnější a po hodinách tělocviku budou moci učitelky zavelet: „Tak děti a teď hajdy do sprch.“

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme