Evropská komise navrhla udělení statusu kandidátské země Bosně a Hercegovině, musí ale ještě pokročit

Evropská komise ve středu doporučila členským zemím Evropské unie udělit Bosně a Hercegovině status kandidáta pro přijetí do bloku. Při projevu k unijním diplomatům to oznámila předsedkyně komise Ursula von der Leyenová. Komise nicméně v nové zprávě nekonstatovala výraznější posun v naplňování cílů, které dříve balkánské zemi vytyčila.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ursula von der Leyenová během Projevu o stavu unie (SOTEU)

Předsedkyně komise Ursula von der Leyenová oznámila další v řadě posunů v otázce rozšiřování unie, které přinesly poslední měsíce | Foto: Yves Herman | Zdroj: Reuters

„Evropou znovu vane vítr změny a my musíme tento pohyb zachytit... země západního Balkánu patří do naší rodiny,“ prohlásila šéfka unijní exekutivy.

„Dnes jsme navrhli udělit kandidátský status Bosně a Hercegovině,“ uvedla po schůzi členů Evropské komise. Oznámila tak další v řadě posunů v otázce rozšiřování unie, které přinesly poslední měsíce.

Evropská unie začala přístupové rozhovory s Albánií a Severní Makedonií. Ta je kandidátem už 17 let

Číst článek

Bosna a Hercegovina formálně o vstup do Evropské unie požádala ze začátku roku 2016, navazující procesy však podobně jako u dalších balkánských zemí postupovaly velmi pomalu.

Na začátku letošního léta unijní premiéři a prezidenti Evropskou komisi pověřili, aby bezodkladně zhodnotila pokrok Bosny a Hercegoviny v plnění stanovených kritérií.

V nové výroční zprávě unijní exekutiva shrnuje vývoj kolem 14 priorit stanovených v roce 2019, jakými jsou reformy veřejné správy, boj proti korupci a organizovanému zločinu nebo systém veřejných zakázek.

U mnoha bodů podle Evropské komise nedošlo k žádnému pokroku, případně byly úspěchy velmi mírné. Významné kroky podle zprávy Bosna a Hercegovina podnikla v zájmu lepšího zvládání migrace.

Ranná fáze

Komise v textu opakovaně uvádí, že balkánská země je v raných fázích příprav na jednání o vstupu do Evropské unie.

Udělení kandidátského statusu sice doporučuje, zároveň ale tento krok spojuje s podniknutím dalších kroků „na posílení demokracie, funkčnosti státních institucí, vlády práva, boje proti korupci a organizovanému zločinu, zajištění svobody médií a zvládání migrace v zemi“.

‚Čekali jsme 120 dní a 30 let.‘ Lídři Evropské unie udělili Ukrajině status kandidátské země

Číst článek

Podporu pro udělení kandidátského statusu Bosně a Hercegovině v létě vyjádřili ministři zahraničí pěti středoevropských zemí včetně Česka. Zároveň vyzvali, aby se tato otázka dostala na pořad jednání říjnového summitu EU.

Zda se premiéři a prezidenti budou příští týden v Bruselu tímto bodem zabývat, nebylo po středečním oznámení jasné.

Lídři zemí Evropské unie v červnu oficiálně označili za kandidáty na členství Ukrajinu a Moldavsko, tedy dvě země, které o přijetí požádaly bezprostředně po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu.

V červenci pak sedmadvacítka po letech průtahů oficiálně spustila přístupové rozhovory s Albánií a Severní Makedonií. Druhá jmenovaná země byla v tu chvíli kandidátem na členství již 17 let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme