Bosna si připomněla 18. výročí Srebrenického masakru

Tisíce lidí se zúčastnily vzpomínkového ceremoniálu u východobosenské Srebrenice. Na hřbitově v Potočari pohřbívali 409 nově identifikovaných obětí. Před 18 lety tam srbská armáda pod vedením generála Ratka Mladiče povraždila na 8000 mužů a chlapců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Bosně uctili památku 409 nově identifikovaných obětí Srebrenického masakru | Zdroj: Reuters

Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii dnes znovu obvinil bývalého vůdce bosenských Srbů Radovana Karadžiče. Bude se tak opět muset zodpovídat z genocidy během války v Bosně v 90. letech.

Mezi nově pochovanými je 44 chlapců ve věku 14 až 18 let a jedno novorozeně. Totožnost lidí objevených v masových hrobech postupně určuje analýza DNA. Ceremoniálu se zúčastnili také mnozí příbuzní obětí.

„Na jedné straně je to lepší. Teď už vím, kde leží a kde ho můžu navštívit. Na straně druhé je to pro mě hrozně těžké. Ale musíme být silní a udělat, co je potřeba,“ řekla sestra jednoho z mužů, jehož ostatky znovu pohřbili. Přes 2300 obětí masakru se nadále pohřešuje.

Dobytí východobosenské enklávy Srebrenica srbskými jednotkami | Foto: ČTK

Pavlína Nečásková, dab Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme