Dozvuky jugoslávské války. Prokuratura v Sarajevu viní 13 Bosňáků z válečných zločinů na Srbech

Bosenská prokuratura v pátek vznesla obžaloby proti 13 bývalým příslušníkům bosenské, převážně muslimské armády a místních ozbrojených formací za zločiny spáchané za války v letech 1992-1995 na Srbech. Jedná se o dvě spolu nesouvisející kauzy, informoval na svém webu list Dnevni avaz.

Sarajevo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sarajevo 20 let po vypuknutí války

Ilustrační foto | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

V jednom případě je obžalováno osm osob ze zločinů, kterých se dopouštěly na srbských obětech na vícero místech v oblasti města Lukavac na severovýchodě Bosny.

Po 14 letech v domě s elektřinou. Česko pomáhá do válkou zničené Bosny instalovat solární panely

Číst článek

Prokuratura tvrdí, že jde o válečné zločiny spáchané na 20 srbských civilistech, kteří byli nezákonně zbaveni svobody, vystaveni mučení, mimořádně ponižujícímu zacházení, sexuálnímu zneužívání a dalším nelidským činům. Oběti utrpěly vážné fyzické i psychické újmy a dvě z nich útrapám podlehly.

Druhá obžaloba se týká pěti mužů, kteří se v letech 1992 a 1993 v oblasti měst Goražde a Višegrad dopouštěli zločinů na srbských válečných zajatcích.

Pětice je obviněna z toho, že umožňovala a také se osobně účastnila mučení, bití a mimořádně ponižujícího zneužívání, což obětem způsobilo vážná fyzická i psychická zranění. Dva zajatci na následky tohoto zacházení zemřeli.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme