Policie v Bosně zablokovala konvoj s migranty, rozhořčená vláda mluví o převratu

Ministr bezpečnosti Bosny a Hercegoviny Dragan Mektić obvinil policii Hercegovsko-neretvanského kantonu z pokusu o převrat. Mělo k němu dojít tím, že místní policie zabránila konvoji s migranty dojet do kantonální metropole Mostaru, informuje server Balkan Insight.

Sarajevo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci za dohledu bosenské policie vycházejí z autobusu v uprchlickém centru v Salakovci poblíž Mostaru (18. května 2018).

Uprchlíci za dohledu bosenské policie vycházejí z autobusu v uprchlickém centru v Salakovci poblíž Mostaru (18. května 2018). | Foto: Dado Ruvić | Zdroj: Reuters

Policie v jihozápadní Bosně v pátek ráno zastavila pět autobusů s více než 270 migranty a uprchlíky, mířícími ze Sarajeva do azylového centra Salakovac u Mostaru. Cestu museli přerušit ve městě Konjic mezi Sarajevem a Mostarem.

Hercegovsko-neretvanský kanton totiž s převozem migrantů nesouhlasí; jeho představitelé o něm prý navíc vůbec nevěděli. Místní bezpečnostní složky proto konvoj vrátily z Konjice do průsmyku Ivan Sedlo na administrativní hranici autonomní oblasti.

„Tuto operaci jsme spolu s ministerstvem vnitra sarajevského kantonu připravovali dva dny. Promysleli jsme každý detail. Jsem v šoku a nevím, co to má znamenat,“ stěžuje si ředitel bosenské cizinecké služby Slobodan Ujić, který trvá na tom, že představitele Hercegovsko-neretvanského kantonu o celé akci předem informoval.

‚Nelegální, protiústavní‘

Ministr bezpečnosti Mektić prohlásil, že rozhodnutí hercegovsko-neretvanských úřadů je de facto pokus o převrat. „Pokud nějaký policejní komisař brání státním institucím v tom, aby plnily své ústavní povinnosti, je to podle mého názoru něco jako převrat. Pro ústavní řád státu je to rána,“ řekl doslova Mektić.

Bakir Izetbegović, který v tříčlenném kolektivním předsednictvu Bosny a Hercegoviny zastupuje Bosňáky, odmítl událost označit za převrat, počínání policie ale podle něj určitě nebylo podle zákona.

„Je to nelegální a protiústavní. Nezůstane to bez odezvy,“ prohlásil Izetbegović a dodal, že bude informovat prokuraturu. Ministr bezpečnosti Mektić sdělil, že úřady budou migrantům až do vyřešení situace na místě poskytovat jídlo, vodu a lékařskou péči.

Migranti v Bosně

Bosnou a Hercegovinou prochází na cestě do západní Evropy stále více lidí. Zatímco vláda se zabývá řešením tohoto problému, nedaleko sarajevské radnice si skupiny migrantů a uprchlíků zřídily improvizovaný tábor.

Bosna, nová zastávka na cestě na Západ? Chudou zemi testují migranti a žádosti o azyl

Číst článek

V roce 2015 putovaly po takzvané „balkánské trase“ stovky tisíc migrantů, kteří se snažili dostat do západní Evropy. Bosna se ale v tomto pomyslném koridoru nenacházela, od března 2016 je navíc pro běžence v podstatě uzavřený.

Od té doby migranti hledají nové trasy z Turecka a Řecka do západní Evropy přes Černou Horu, Albánii, Srbsko a teď i Bosnu, uzavírá server Balkan Insight.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus. 

Miroslav Tomek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme