Bosna uzná Kosovo, až se na tom shodnou všechny země

Bosna a Hercegovina neuzná v dohledné době Kosovo. Českému rozhlasu to řekl v hlavním městě Sarajevu šéf bosenskohercegovinské diplomacie Sven Alkalaj před nadcházející návštěvou České republiky. Dodal, že jeho země se bude soustředit na integraci do euroatlantických struktur.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka Kosova | Foto: Dagmar Částková | Zdroj: Český rozhlas

"Předsednictvo Bosny a Hercegoviny o tom nerozhodlo, ani se o tom nechystá v dohledné době jednat," uvedl Sven Alkalaj. Proti uznání Kosova je především Republika srbská, která je autonomní součástí společného státu bosenských muslimů, Chorvatů a Srbů.

"Jakákoli otázka, která by mohla ohrozit stabilitu Bosny a Hercegoviny a její směřování do Evropské unie a Severoatlantické aliance, v této chvíli nepřichází v úvahu," dodal ministr Alkalaj.

Naopak jiné dvě bývalé jugoslávské republiky - Černá Hora a Makedonie - samostatnost někdejší jihosrbské provincie nedávno uznaly. Celkem tak učinilo už na pět desítek států světa.

Zákonnost vyhlášení samostatnosti Kosova letos v únoru ale bude po rozhodnutí Valného shromáždění OSN posuzovat Mezinárodní soudní dvůr v Haagu. Je možné, že rozsudek padne až za několik let.

Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme