Bosna volí své zástupce ve vládě

Za necelou hodinu se v Bosně a Hercegovině uzavřou volební místnosti. Všeobecné volby se zatím obešly bez incidentů. Na jejich regulérní průběh dohlíží více než 7 tisíc domácích i zahraničních pozorovatelů. K poledni dosáhla účast 22 procent, což o šest procent více než v minulých volbách, oznámila předsedkyně bosenské volební komise. Výsledky voleb ale budou platné bez ohledu na celkový zájem voličů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volby | Foto: Jan Rosenauer

Menší účast nahrává nacionálně orientovaným stranám s disciplinovanými voliči, zatímco vyšší účast prospívá spíše stranám občanským. Komplikovaný volební systém znevýhodňuje voliče, kteří se ve vnitřním uspořádání Bosny neorientují. Mohou se dopustit mnoha chyb a jejich hlas může být v konečném důsledku neplatný. Struktura Bosny je výhodná pro strany s jasným národním programem. Při zaškrtávání v hromadě hlasovacích lístků je pro mnohé voliče nejjednodušší volit pouze jednu stranu, a to do všech volených orgánů, upozorňují zástupci nevládních organizací, kteří volby monitorují.

Markéta Kaclová, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme