V Bosně zatkli dva Srby viněné z vraždy 78 bosňáckých civilistů za války v 90. letech

Bosně v úterý zatkli dva bývalé vojáky bosenskosrbské armády, kteří čelí obvinění z vraždy 78 lidí za války v 90. letech. S odvoláním na prokuraturu o tom informoval list Oslobodjenje.

Sarajevo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pozůstatky obětí byly exhumovány v roce 1996, tedy rok po skončení války v Bosně. (ilustrační foto) | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Státní zastupitelství uvedlo, že policejní agentura SIPA ráno v Banja Luce – správním středisku bosenské Republiky srbské – zadržela 51letého Boška Uničanina a 56letého Dragana Despota. Oba jsou podezřelí ze spáchání zločinů proti lidskosti a porušení Ženevských konvencí o ochraně civilního obyvatelstva v době války.

Podle prokuratury se v červnu 1992 v obci Velagići na severozápadě země podíleli na vraždě 78 bosňáckých civilistů internovaných v místní škole. V rozporu s rozkazy velení bosenskosrbské armády je vyhnali před budovu školy, kde je zastřelili a jejich těla odvezli nákladním vozem do nedalekého masového hrobu. Pozůstatky obětí byly exhumovány v roce 1996, tedy rok po skončení války v Bosně.

Bezmála čtvrt století od daytonské mírové dohody, která ukončila občanskou válku mezi bosenskými Srby, Chorvaty a muslimskými Bosňáky, je v Bosně stále na útěku mnoho válečných zločinců, připomíná agentura Reuters. Konflikt z let 1992 až 1995, v němž zahynulo na 100 000 lidí, poznamenalo vyhánění a vraždění bosňáckého a chorvatského civilního obyvatelstva z území, s nimiž bosenští Srbové počítali pro svůj nezávislý stát. Válečných zločinů se dopouštěly také armády Bosňáků a bosenských Chorvatů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme