Bosnu a Hercegovinu čekají nejsložitější volby na světě

Bosenské strany a koalice skončily kampaň před nedělními všeobecnými volbami, které jsou považovány na nejkomplikovanější na světě. Jejich odhadované výsledky ještě více prohloubí rozdíly a vzájemnou nevraživost mezi bosenskými konstitutivními národy – Muslimy, Srby a Chorvaty. Bosenští Srbové otevřeně uvažují o odchodu z bosenského státu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předvolební plakáty v Bosně a Hercegovině.jpg

Předvolební plakáty v Bosně a Hercegovině.jpg | Zdroj: ČTK

"Jednoho dne zcela jistě z Bosny odejdeme a vezmeme s sebou Republiku srbskou," prohlásil bosenskosrbský premiér Milorad Dodik, který kandiduje na prezidenta Republiky srbské.

Pravděpodobně se jím stane a jeho Svaz nezávislých sociálních demokratů bezpochyby vyhraje i parlamentní volby. Dodik dal na posledním předvolebním mítinku dal jednoznačně najevo, co si myslí o budoucnosti Bosny a Hercegoviny jako jednotného státu.

„Banja Luka je hlavním městem Republiky srbské a hlavním městem našich národů je Bělehrad. Tím Sarajevo nikdy nebylo a nebude,“ řekl Milorad Dodik.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Martina Dorazína z Banja Luky.mp3

Není divu, že hlavním zahraničním hostem byl šéf srbské diplomacie Vuk Jeremić, který přijel bosenskosrbské sociální demokraty podpořit stejně jako několik dní před ním prezident Boris Tadič.

„Budu stručný, minuly doby, kdy vaší republice vládli z Bělehradu. Republika srbská je teď samostatná, sebevědomá, stabilní, funkční a rozvinutá. Pokud ale chcete, aby existovala i dál, máte jen jednu volbu, a tou je Milorad Dodik,“ uvedl Boris Tadič.

Z Bělehradu přijela premiéra Dodika podpořit také známá zpěvačka Ceca, vlastním jménem Svetlana Ražnatovič, vdova po zavražděném veliteli srbských paravojenských jednotek Arkanovi.

Stejně jako Srbové jsou se svým postavením v Bosně nespokojení i bosenští Chorvati. Na jejich mítincích proto zaznívala velmi podobná hesla.

Vysoký mezinárodní představitel Valentin Inzko, který je fakticky protektorem Bosny a Hercegoviny, vyzval voliče, aby se voleb zúčastnili v co největším počtu a pečlivě vybrali politiky, kteří je budou zastupovat v příštích letech. Naznačil, že na tom závisí přijetí Bosny do Evropské unie.

Podle Inzka by se Bosna mohla stát kandidátem za tři až čtyři roky. Do té doby se ale musí stát funkčním státem, což se za 15 let, které uplynuly od konce války, nepodařilo. Na důkaz dobré vůle by Unie mohla občanům Bosny a Hercegoviny od příštího roku zrušit vízovou povinnost.

Martin Dorazín, Michaela Vydrová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme