Boss ruské mafie zřejmě přežil včerejší atentát v Moskvě

Jeden z nejmocnějších představitelů ruské mafie Aslan Usojan známý pod přezdívkou Děd Chasan údajně přežil včerejší atentát v centru Moskvy. Informovaly o tom ruské agentury s odvoláním na vyšetřovatele prokuratury, kteří dementovali původní zprávy o zastřelení kmotra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: Azov, CC BY 2.0

Třiasedmdesátiletého Usojana zasáhl ostřelovač ve chvíli, kdy vycházel z budovy na Tverské ulici, několik stovek metrů od Kremlu. Podle prvních informací úřadů měl přitom mafiánský boss podlehnout zásahu do břicha ještě v sanitce během převozu do nemocnice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor ČRo 6 Libor Dvořák v pořadu Stalo se dnes.

Média nyní spekulují, že zprávy o smrti Usojana zřejmě měly odvrátit nebezpečí opakovaného atentátu během převozu na přísně střeženou Botkinovu kliniku, kde se Usojan ihned podrobil náročné operaci.

„V tomto případě se asi chtěly vyšetřovací orgány dozvědět co nejvíc a co nejdříve,“ poznamenal komentátor Libor Dvořák. Podle ruských agentur byl totiž ‚Děd Chasan‘ vyslechnut ještě před operací. O okolnostech útoku ale mluvil jen skoupě a na většinu otázek neodpověděl vůbec.

Média připomínají, že Usojan byl člověk, který po loňské smrti Vjačeslava Ivaňkova alias Japončika, byl hlavní kriminální autoritou v Rusku. „Byl to člověk do jehož rukou se sbíhaly nitky nejrůznějších zločinů. Byl to jeden z těch, o kterých se říká, že jejich moc prorůstá až do nejvyšších pater moci,“ podotkl Dvořák.

V Rusku se také tvrdí, že mafiánské praktiky nejsou cizí ani moskevskému starostovi Juriji Lužkovovi. „Říká se o něm, že vládl mafiánským způsobem, ale nikdo mu zatím nic nedokázal. Zajímavé ovšem je, že k útoku na Usojana dochází zrovna ve chvíli, kdy se s Lužkovem otřásá křeslo starosty,“ uzavřel komentátor.

Alice Kottová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme