Boston uctil památku obětí útoků. Obama řekl, že maraton se poběží i příští rok

Boston pohřbil oběti bombových útoků. Uctít památku osmiletého Martina, devětadvacetileté Krystle a třiadvacetileté Lu přiletěl do města i americký prezident Barack Obama s manželkou. V proslovu, který pronesl, řekl, že útoky nesmí Ameriku srazit na kolena, a doplnil, že příští rok se maraton poběží znovu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident USA Barack Obama v bostonské katedrále během projevu za oběti pumového útoku při maratonu | Zdroj: Reuters

Obama v proslovu útok na Boston označil za útok na každého – nejen obyvatele města či Američany, ale na celý svět.

V den události totiž bylo v Bostonu také mnoho cizinců, kteří přijeli na maraton ze všech koutů světa. A mladí lidé z různých zemí ve městě také studují.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek natočila redaktorka Silvie Třeslínová

Na svá studentská léta na Harvardu zavzpomínal i sám Obama. „Přivítali jste mě jako mladého studenta práv, přivítali jste také Michelle. Stejně jako vy jsme s Michelle procházeli těmito ulicemi, jako vy známe tyto čtvrti, a stejně jako vy říkáme: Bostone, jsi náš domov. Pro miliony z nás je to, co se stalo v pondělí, osobní,“ řekl Obama. Poté vyzval k modlitbám za zemřelé i zraněné.

Obama v proslovu odmítl jen připustit, že by Boston či Ameriku měly útoky srazit na kolena.

„Stejně jako Bill Iffrig, 78letý běžec v oranžovém tílku, který byl sražen k zemi výbuchem, jsme i my teď možná sraženi. Stejně jako on se ale i my zvedneme a dokončíme závod,“ dodával odvahu nejen obyvatelům Bostonu Obama a doplnil, že příští rok se maraton poběží znovu.

Exploze v cílové rovince maratonu zabily tři lidi a dalších 170 zranily. Viníka útoků policie stále nenašla.

Silvie Třeslínová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme