Série výbuchů plynu v okolí Bostonu. Jeden člověk zemřel, na desítkách míst hoří

Nejméně jeden člověk zemřel při výbuších plynu v americkém státě Massachusetts, několik dalších skončilo v nemocnicích. Městy na vzdáleném předměstí Bostonu otřáslo nejméně 39 výbuchů, na místě také kvůli požárům zasahují hasiči.

Boston (Aktualizováno: 7:40 14. 9. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotografie z místa výbuchů v Bostonu. | Foto: Boston Sparks/Social Media | Zdroj: Reuters

První explozi podle policie způsobil přetlak v plynovém potrubí, po ní následovalo až čtyřicet dalších výbuchů. Plameny zachvátily několik desítek domů v obcích Lawrence, Andover a North Andover, které leží severně od Bostonu.

Podle velitele hasičů z Andoveru Mika Mansfielda je na místě mnoho techniky.

„Neustále máme v oblasti padesát a víc hasičských vozů a zařízení a více než 20 sanitek, které neustále reagují na další události,“ řekl velitel.

‚Jako apokalypsa‘

Tragické následky měla exploze pro osmnáctiletého mladíka v Lawrence, na jehož auto se zřítil komín padající z jednoho z domů zasažených explozí. Sanitka jej převezla do nemocnice, lékařům se ho však již nepodařilo zachránit. Ošetřeno bylo i dalších deset lidí; podrobnosti o jejich stavu nejsou známy.

„Vypadalo to jako apokalypsa, doopravdy. Oblaky dýmu se valily z Lawrence, které bylo za mnou. Před sebou jsem zase viděl sloupy kouře stoupající z Andoveru,“ popsal médiím situaci šéf andoverských hasičů Michael Mandsfield.

Oblast je bez elektřiny, kterou tamní firma z bezpečnostních důvodů raději vypnula. Místní úřady také obyvatelům zajistili prostory pro nouzové přespání. Pokud ale dokážou lidé uzavřít přívod plynu do svého domu, jsou podle Mansfielda v bezpečí.

Starosta Bostonu Marty Walsh na twitteru poděkoval záchranářům, hasičům i policii.

Práce na potrubí

Oficiální příčiny výbuchů zatím nejsou známé, jeden ze svědků deníku Boston Globe ale uvedl, že doma cítil plyn, ačkoliv už několik dní nepoužil sporák. Ve čtvrtek také dodavatel plynu oznámil, že právě v těchto městech modernizuje potrubí. Své vlastní vyšetřování už spustil americký Národní úřad pro bezpečnost v dopravě a do oblasti poslala své detektivy i FBI. Zatím jediná oběť zemřela v autě, na které se po výbuchu zřítil komín jednoho z domů.

Plynové vedení spravuje společnost Columbia Gas, která ve státě Massachusetts v současné době modernizuje síť. O bezprostřední příčině neštěstí ale policie zatím informace nemá. Policisté nevylučují, že další exploze budou následovat.

dbr, Jakub Lucký, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme