Bostonský případ ukazuje důležitou roli sociálních sítí jako zdroji informací

Důležitou roli při pátrání po pachatelích útoku na bostonský maraton sehrály i sociální sítě. Facebook a twitter se stávají důležitým zdrojem informací, a to i pro samotné vyšetřovatele.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Profil Džochara Carnajeva, mladšího z bratrů podezřelých z útoků na bostonský maraton, na ruské sociální síti "V Kontaktě"

Profil Džochara Carnajeva, mladšího z bratrů podezřelých z útoků na bostonský maraton, na ruské sociální síti "V Kontaktě" | Zdroj: Reuters

„Bostonský případ ukazuje, že role, kterou hlavně twitter sehrál v minulosti v jiných případech, jako byly hurikány, přírodní neštěstí, nebyla nahodilá. Je to schopnost toho média podat informace výrazně rychleji, než to učiní klasická média,“ říká Josef Šlerka, vedoucí Studia nových médií z Filosofické fakulty UK.

Podle něj ale twitter trpí i nešvary, má totiž tendenci k chybám, které neumí efektivně opravovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O roli sociálních sítí v bostonském případu mluvil ve Stalo se dnes na Radiožurnálu Josef Šlerka, vedoucí Studia nových médií z Filosofické fakulty UK

„V případě bostonských útoků jsme měli možnost vidět oba póly. První je pozitivní. Uživatelé sociálních sítí poskytovali policii ‚tuny‘ materiálu. Poté, co byla publikována jedna z fotek jednoho z podezřelých z tohoto útoku, dav dokázal během několika minut vygenerovat fotku daleko lepší kvality, než měly v té době k dispozici oficiální autority,“ uvádí Šlerka a dodává:

„Na druhou stranu při pojmenovávání toho, kdo to vlastně je, bylo podezřelému na dlouhou dobu přiřazeno jméno zmizelého Inda, a jeho rodina s tím měla poměrně hodně problémů.“

Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme