Bostonský útočník Carnajev byl uznán vinným, hrozí mu trest smrti

Džochara Carnajeva uznala americká porota vinným ze zosnování bombového útoku na bostonský maraton, a to ve všech 30 bodech obžaloby. Za 17 z nich mu hrozí trest smrti. Jde například o spiknutí za účelem využití zbraně hromadného ničení. Verdikt se v podstatě očekával. Porota teď bude zvažovat, jestli Carnajeva pošle na doživotí do vězení, anebo mu uloží trest smrti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká porota začne rozhodovat o vině či nevině Džochara Carnajeva obžalovaného z bombového útoku na bostonský maraton

Americká porota začne rozhodovat o vině či nevině Džochara Carnajeva obžalovaného z bombového útoku na bostonský maraton | Zdroj: Reuters

Na tom, že je 21letý Džochar Carnajev vinen, se porotci – sedm žen a pět mužů – shodli během pouhých dvou dnů zvažování. Mladík vyslechl rozhodnutí se skloněnou hlavou a založenýma rukama.

Trest smrti pro něj požaduje prokuratura, která tvrdí, že Džochar nese za teroristický útok stejný díl odpovědnosti jako jeho bratr Tamerlan, který přišel o život při přestřelce s policií.

Přehrát

00:00 / 00:00

O procesu s Džocharem Carnajevem informuje zpravodajka ČRo Lenka Kabrhelová

Žalobce Aloke Chakravarty v závěrečné řeči procesu s Džocharem Carnajevem mimo jiné uvedl, že důvodem bombového útoku byla snaha potrestat Spojené státy.

Obhajoba se naopak snaží trestu smrti zabránit. Porotu přesvědčovala, že mozkem celé operace byl starší z obou sourozenců. Sami obhájci ovšem v úvodu procesu připustili, že Džochar má na útoku podíl.

Při atentátech v cílové rovince bostonského maratonu zemřeli v dubnu 2013 tři lidé, 264 dalších bylo zraněno. Pachatelé využili tlakového hrnce napěchovaného velkým množstvím kuličkových ložisek, která měla zasáhnout co nejvíce lidí. O několik dní později zemřel při pronásledování atentátníků policista.

Obžaloba povolala 92 svědků, obhajoba jen čtyři osoby. Výslechy trvaly celých 15 dnů.

Soud se koná ve státě Massachusetts, který trest smrti zrušil před 30 lety, Carnajev byl ale obviněn na základě federálního zákona. Právě federální proces umožňuje ve zvláště závažných případech přesahujících rámec jednotlivých států vynést absolutní trest.

Útok na bostonský maraton byl největším teroristickým činem na území Spojených států od 11. září 2001.

Lenka Kabrhelová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme