Bostonští útočníci chtěli původně útočit na Den nezávislosti

Americké úřady vydaly příbuzným tělo bostonského atentátníka Tamerlana Carnajeva. Podle amerických médií navíc chtěli bratři Carnajevovi v Americe zaútočit na svátek 4. července.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie v Bostonu hledá mladšího z bratrů podezřelých z útoků na pondělní maraton

Policie v Bostonu hledá mladšího z bratrů podezřelých z útoků na pondělní maraton | Zdroj: Reuters

Atentátníci z Bostonu chtěli původně zabíjet na Den nezávislosti. Bombu ale bratři Carnajevovi sestrojili dřív, a tak se jejich cílem nakonec stal bostonský maraton.

Na svém webu to napsal americký list New York Times.

Případ dál vyšetřuje americká FBI také v Rusku. Tam zamířili další agenti, kteří chtějí zjistit co nejvíc podrobností o loňské cestě Tamerlana Carnajeva do Dagestánu.

Bratři Carnajevovi sestavili celkem čtyři různé typy výbušnin. To nebývá obvyklé u toho druhu domácích teroristů.

Podařilo se jim to rychleji, než předpokládali. Proto se rozhodli nečekat a zaútočit dřív. Uvádějí to podle amerických médií zdroje blízké vyšetřování s odkazem na výpovědi zadrženého Džochara Carnajeva.

Všechny bomby sestavili v domě jeho staršího bratra Tamerlana.

Další bomby v zásobě

Když se jim policie dostala na stopu před dvěma týdny a zasáhla proti nim, tak u sebe údajně měli ještě čtyři bomby. Tři klasické trubkové konstrukce a jednu v tlakovém hrnci.

Policie nyní zjišťuje, co o útocích věděla Tamerlanova manželka.

Vyšetřovatelé jí odebrali DNA a porovnávají je s tím, co se našlo na úlomcích tlakového hrnce, který bratři Carnajevovi použili ke zhotovení bomby.

Ve hře podle spekulací v americkém tisku zůstává možnost, že by mohla být obviněná jako spolupachatelka.

Je to rodná Američanka, která konvertovala k islámu až v roce 2010.

Kazaši zůstávají ve vězení

Ve vězení také dál zůstávají další tři podezřelí. Američan a dva kazašští studenti.

V šoku je otec jednoho z nich, ten doufá ve spravedlivé vyšetření případu.

„Zatím jsme pro ně najali právníky. K výslechům taky chodí člověk z kazašského ministerstva zahraničí, jinak s nimi nejsme ve spojení. Veškeré informace mám od těch prostředníků a z médií,“ řekl.

„Jsem přesvědčený, že chlapci maximálně spolupracují s vyšetřovateli, a doufám, že americká justice vše prověří, aby se mohlo prokázat, že nic neprovedli,“ doufá.

Vít Pohanka, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme