Třetí největší diamant na světě? V Botswaně nalezli drahokam s 1098 karáty. Zatím je beze jména

Diamant s 1098 karáty, který byl začátkem měsíce nalezen v Botswaně, je zřejmě třetí největší, jaký kdy byl vytěžen. Ve středu o tom informovala společnost založená botswanskou vládou a firmou De Beers, jež se specializuje na těžbu diamantů a obchodování s nimi.

Gaborone Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Diamant vytěžený v Botswaně zatím nemá jméno.

Diamant vytěžený v Botswaně zatím nemá jméno. | Foto: Debswana Diamond company | Zdroj: Reuters

Drahokam zástupci společnosti Debswana Diamond Company předvedli botswanskému prezidentovi Mokgweetsimu Masisimu. Největším diamantem je Cullinan s 3106 karáty, který byl nalezen v roce 1905 v Jižní Africe. Před šesti lety společnost Lucara Diamond v Botswaně vytěžila 1109 karátový diamant nazvaný Lesedi La Rona. Nově objevený diamant ještě jméno nedostal.

Botswanský ministr pro nerostné suroviny Lefoko Moagi řekl, že drahokam s délkou 73 milimetrů, šířkou 52 milimetrů a silný 27 milimetrů nemohl být nalezen v příhodnější dobu, protože na prodej diamantů v loňském roce měla negativní dopad pandemie covidu-19. Vláda přitom získává od Debswany až 80 procent příjmů z prodeje diamantů prostřednictvím dividend, poplatků a daní.

>

Objem produkce společnosti Debswana se v loňském roce propadl o 29 procent na 16,6 milionu karátů a prodej se snížil o 30 procent na 2,1 miliardy dolarů (44,6 miliardy korun).

Agentura Reuters píše, že pandemie covidu-19 negativně ovlivnila produkci i poptávku. Pro letošní rok Debswana plánuje vytěžit 23 milionů karátů. Počítá s tím, že globální trh s diamanty se znovu oživí díky uvolnění restrikcí v cestování a znovuotevření klenotnictví.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme