Bouda jako prostor pro českou kulturu. Centrum v Londýně shání peníze na nový projekt

Výraz "zalez do boudy," možná už v příštím roce získá pro českou komunitu v Londýně a okolí zcela nový význam. Bouda je totiž název nového uměleckého prostoru, který chce pro své kulturní akce využívat České centrum. Zdevastovaná miniaturní stavba hned vedle české ambasády potřebuje zásadní rekonstrukci, a na tu se teď začaly shánět peníze. Většinu nákladů slíbilo uhradit české ministerstvo zahraničí

Tento článek je více než rok starý.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místo, z kterého chce České centrum v Londýně vytvořit galerii Bouda.

Místo, z kterého chce České centrum v Londýně vytvořit galerii Bouda. | Foto: Czech Centre London

„Říkáme tomu malý prostor s velkými ambicemi, které skutečně máme. Původně to byl obchod s nábytkem. Poté si to pronajala intelektuálka a bohémka Sheila Ramage, která z toho vytvořila docela kultovní knihkupectví. Přátelila se se spoustou významných spisovatelů 60. a 70. let. Tvrdí se, že tam jezdili Gainsbourg, Kerouac a další beatnici," uvádí ředitelka Českého centra Tereza Porybná.

Ta stojí v čele organizace, která v Londýně dlouho neměla své vlastní prostory a letos na podzim se přestěhuje na zrekonstruovanou českou ambasádu. Porybná si představuje, že se z Boudy stane ideální prostor ve strategické lokalitě, kde se budou moci pořádat třeba alternativní výstavy výtvarného umění nebo workshopy. Velký potenciál vidí v projektu "Boudy" taky velvyslanec České republiky ve Spojeném království Libor Sečka.

Česká kultura jako partner

„Česká kultura patří k těm několika doménám, které máme ve vztahu k Velké Británii, kde se můžeme představit jako silný partner a projekt Boudy je fantastický nástroj. Bude to významná základna jak pro České centrum pro malé výstavy, tak základna pro školy," myslí si Sečka.

Prostory Boudy chce využívat i Česká škola bez hranic, velmi úspěšný vzdělávací projekt v britské metropoli, jemuž taky dlouhodobě chybí vlastní kanceláře. Žáci a učitelé se podíleli na vzniku videa, které má zvýšit povědomí o projektu a přilákat případné sponzory.

„Jsme velká organizace, máme přes 200 dětí a zároveň se kolem školy vytvořila obrovská komunita. Navíc, v Londýně je velice drahé mít vlastní kancelář. To zázemí je naprosto základní," říká ředitelka České školy bez hranic Lucie Wenigerová.

V nejisté době brexitu si od projektu slibuje i platformu pro těsnější spolupráci s dalšími českými školami v Británii. Bouda, která blízko Hyde Parku, by měla začít fungovat někdy v průběhu roku 2018.

Porybná si myslí, že všechno je na dobré cestě. Zdůrazňuje ale, že se aktéři projektu nechtějí spolehnout jen na peníze od českého ministerstva zahraničí. „Nezůstáváme nečinní. Tím, jak České centrum nemělo svůj vlastní prostor téměř deset let, máme spoustu kontaktů, přátel, parterů a věříme, že nám pomůžou to realizovat, aspoň z části," dodává.

České centrum a Česká škola bez hranic už zahájily fundraisingovou akci s cílem získat od dárců zbývajících 10 procent rozpočtu na realizaci projektu. První práce by měly začít už na podzim. Do Boudy totiž poněkud zatéká.

 

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme