Bouře Delta udeřila na Kanárské ostrovy

Silnými poryvy větru o rychlosti až 92 kilometrů za hodinu zasáhly Kanárské ostrovy první výběžky tropické bouře Delta. Kvůli živlu zrušilo letiště na ostrově La Palma několik spojů. Školy na všech ostrovech byly preventivně uzavřeny, záchranáři jsou ve zvýšené pohotovosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bouře | Zdroj: ČTK

Národní meteorologický ústav v Madridu varoval, že kromě ostrova La Palma může být postižen hlavně ostrov Hierro. Podle nich během dvou hodin naprší na metr čtvereční 60 litrů srážek.

Tamní úřady vyzvaly přibližně 7500 obyvatel ostrova, aby se zdržovali doma a nejezdili automobily. V Santa Cruz na ostrově La Palma zranil německou turistku na noze vyvrácený strom.

Delegátka české cestovní kanceláře Canaria Travel Tereza Štolovská Radiožurnálu řekla, že žádný klient zatím kvůli bouři Kanárské ostrovy opustit nechce, i když na ni cestovní kancelář klienty upozornila.

Canaria Travel i ostatní kanceláře jsou podle ní připraveny svým klientům pomoci s případnou evakuací. "Ale jak říkám, v momentálním případě na těch větších ostrovech, jako je Gran Canaria, Fuerteventura, Tenerife a Lanzarote, je zatím klid," uvedla Štolovská.

Delta, která se o víkendu vytvořila nad Atlantským oceánem, je 25. pojmenovanou bouří letošní hurikánové sezony. Meteorologové nevylučovali, že na cestě přes oceán zeslábne a změní se v tropickou níži.

Španělsko a Portugalsko zasáhla letos větrná smršť poprvé před šesti týdny. Výběžky hurikánu Vince tehdy dospěly do Algrave v jižním Portugalsku a na jihozápad Španělska. Tato bouře nad oceánem ztratila na síle a meteorologové ji klasifikovali jako tropickou níži. Větší škody nezpůsobila.

Martin Hromádka, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme