Bouře Fabienne zasáhla střední Evropu. V Německu usmrtila ženu a zranila chlapce

Bouře nazývaná Fabienne si v Německu vyžádala jednu oběť na životě. Je jí 78letá žena, na kterou v bavorském kempu v neděli večer spadl strom. Žena zemřela na místě. Kromě toho strom vyvrácený orkánem v Epfenbachu na jihozápadě Německa spadl v neděli večer na automobil a zranil v něm čtyřletého chlapce, který je v ohrožení života. V Polsku je 160 tisíc lidí bez proudu.

Drážďany Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Foto: Cornel Putan Alin | Zdroj: Reuters

Chlapec v Epfenbachu utrpěl vážná poranění hlavy a do nemocnice ho přepravil vrtulník. Další tři členové rodiny, kteří seděli rovněž v automobilu, podle policie neutrpěli žádná zranění.

Vítr v Česku měl sílu orkánu. Vyvracel stromy, desetitisíce domácností odřízl od elektřiny

Číst článek

Nejhůře zasažena byla centrální část Německa, jih, jihozápad a Sasko. Také ze silnic musely být v těchto oblastech odstraňovány vyvrácené stromy. V Sasku bylo těžce zasaženo zejména německé Podkrušnohoří. „Volající nás informovali o tornádu,“ řekl podle DPA mluvčí místních hasičů. Vítr údajně strhával i střechy.

Bouře v rozsáhlých částech Německa komplikovala železniční, silniční a leteckou dopravu. Kromě toho si podle DPA v centrální a jižní části země vyžádala velké hmotné škody. Dvě desítky letů na frankfurtském letišti byly zrušeny. Dočasně muselo být přerušeno například železniční spojení mezi Erfurtem a Norimberkem, Frankfurtem nad Mohanem a Heidelbergem a Frankfurtem a Mannheimem.

Ještě v noci na pondělí byly uzavřeny dálkové tratě mezi Mohučí a Mannheimem, mezi Würzburgem a Norimberkem, mezi Norimberkem a Stuttgartem a mezi Norimberkem a Řeznem.

Odstraňování škod

V Polsku zůstává bez proudu 160 tisíc lidí. Většina z nich se nachází v Malopolském vojvodství. Nikdo nebyl zraněn, škody jsou tak omezeny na padlé stromy, poškozená auta, zlámané větve a stržené střechy. Silný vítr způsobil škody také v polském Slezsku.

Jenom v Podkarpatském vojvodství údajně hasiči zasahovali více než 140krát, píše server Polskie Radio. Odstranit následky bouře bude trvat několik hodin minimálně do pondělního odpoledne, řekl v pondělí Marcin Betleja, velitel podkarpatských hasičů. Betleja doporučuje lidem, aby se v pondělí vyhýbali zalesněným oblastem.  

V Horních Rakousech 140 výjezdů

Rakousko zasáhla bouře jen mírně a převážně na severu země. Nejvíce práce měli hasiči v Horních Rakousech, kde se konalo asi 140 výjezdů, kterých se zúčastnilo na dva tisíce požárníků.

Nikdo nebyl zraněn, píše na svém zpravodajském serveru rakouská rozhlasová a televizní společnost ORFOslabená Fabienne dorazila také do Dolních Rakous a Vídně, kde byly škody minimální.

Ve Švýcarsku pak Fabienne způsobila hlavně omezení letecké dopravy, jak uvádí agentura SDA. Na letištích v Basileji, Curychu i Ženevě docházelo k velkým zpožděním.

Podle meteorologů by vichřice o síle orkánu měla v pondělí dorazit na Slovensko, zejména jihozápad země. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu nejvyššího, třetího stupně, uvedl deník SME.

ČTK, lac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme