Bouře Fabienne zasáhla střední Evropu. V Německu usmrtila ženu a zranila chlapce

Bouře nazývaná Fabienne si v Německu vyžádala jednu oběť na životě. Je jí 78letá žena, na kterou v bavorském kempu v neděli večer spadl strom. Žena zemřela na místě. Kromě toho strom vyvrácený orkánem v Epfenbachu na jihozápadě Německa spadl v neděli večer na automobil a zranil v něm čtyřletého chlapce, který je v ohrožení života. V Polsku je 160 tisíc lidí bez proudu.

Drážďany Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto. | Foto: Cornel Putan Alin | Zdroj: Reuters

Chlapec v Epfenbachu utrpěl vážná poranění hlavy a do nemocnice ho přepravil vrtulník. Další tři členové rodiny, kteří seděli rovněž v automobilu, podle policie neutrpěli žádná zranění.

Vítr v Česku měl sílu orkánu. Vyvracel stromy, desetitisíce domácností odřízl od elektřiny

Číst článek

Nejhůře zasažena byla centrální část Německa, jih, jihozápad a Sasko. Také ze silnic musely být v těchto oblastech odstraňovány vyvrácené stromy. V Sasku bylo těžce zasaženo zejména německé Podkrušnohoří. „Volající nás informovali o tornádu,“ řekl podle DPA mluvčí místních hasičů. Vítr údajně strhával i střechy.

Bouře v rozsáhlých částech Německa komplikovala železniční, silniční a leteckou dopravu. Kromě toho si podle DPA v centrální a jižní části země vyžádala velké hmotné škody. Dvě desítky letů na frankfurtském letišti byly zrušeny. Dočasně muselo být přerušeno například železniční spojení mezi Erfurtem a Norimberkem, Frankfurtem nad Mohanem a Heidelbergem a Frankfurtem a Mannheimem.

Ještě v noci na pondělí byly uzavřeny dálkové tratě mezi Mohučí a Mannheimem, mezi Würzburgem a Norimberkem, mezi Norimberkem a Stuttgartem a mezi Norimberkem a Řeznem.

Odstraňování škod

V Polsku zůstává bez proudu 160 tisíc lidí. Většina z nich se nachází v Malopolském vojvodství. Nikdo nebyl zraněn, škody jsou tak omezeny na padlé stromy, poškozená auta, zlámané větve a stržené střechy. Silný vítr způsobil škody také v polském Slezsku.

Jenom v Podkarpatském vojvodství údajně hasiči zasahovali více než 140krát, píše server Polskie Radio. Odstranit následky bouře bude trvat několik hodin minimálně do pondělního odpoledne, řekl v pondělí Marcin Betleja, velitel podkarpatských hasičů. Betleja doporučuje lidem, aby se v pondělí vyhýbali zalesněným oblastem.  

V Horních Rakousech 140 výjezdů

Rakousko zasáhla bouře jen mírně a převážně na severu země. Nejvíce práce měli hasiči v Horních Rakousech, kde se konalo asi 140 výjezdů, kterých se zúčastnilo na dva tisíce požárníků.

Nikdo nebyl zraněn, píše na svém zpravodajském serveru rakouská rozhlasová a televizní společnost ORFOslabená Fabienne dorazila také do Dolních Rakous a Vídně, kde byly škody minimální.

Ve Švýcarsku pak Fabienne způsobila hlavně omezení letecké dopravy, jak uvádí agentura SDA. Na letištích v Basileji, Curychu i Ženevě docházelo k velkým zpožděním.

Podle meteorologů by vichřice o síle orkánu měla v pondělí dorazit na Slovensko, zejména jihozápad země. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu nejvyššího, třetího stupně, uvedl deník SME.

ČTK, lac Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme