Výpadky proudu, potíže s dopravou, mrtví a ranění. Španělsko i Francii trápí bouře Gloria

Čtyři mrtvé a několik desítek zraněných si už vyžádala bouře Gloria, která od víkendu sužuje Španělsko. Nejhorší je situace na východním pobřeží země, kde v neděli v regionu Valencie naměřili rekordní vlny. Kvůli bouři bylo také od neděle po 40 hodin uzavřeno mezinárodní letiště v Alicante, jehož provoz byl obnoven podle agentury EFE teprve v úterý ráno.

Barcelona Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muž na rozbouřeném pobřeží Barcelony. | Zdroj: Reuters

Také francouzský region na druhé straně hranice se kvůli bouři potýká s výpadky proudu a dopravními problémy. 

V důsledku bouře Gloria se zejména v některých oblastech Španělska výrazně zvýšily hladiny řek, vysoké mořské vlny poničily pobřežní promenády a popadané stromy přerušily provoz na silnicích. Vysoké vlny vytvořily v některých místech obrovské množství mořské pěny, která například v obci Tossa de Mar zaplavila ulice.

Výbuch chemičky. Mezi třemi oběťmi je i muž, na něhož spadl strop domu vzdáleného 2,5 kilometru

Číst článek

Krizová je stejně jako v pondělí i v úterý situace v Katalánsku, kde byly podle místních úřadů zraněny asi čtyři desítky lidí, mnozí z nich skončili v nemocnici. Ráno tam bylo bez proudu na 220 tisíc domácností, po několika hodinách byly dodávky obnoveny. Zavřeny zůstaly v úterý v Katalánsku i některé školy, což se dotklo více než 100 tisíc žáků. Přeložena byla na středu i dnešní schůze regionálního parlamentu.

Kvůli bouři Gloria a obrovským vlnám byly v úterý z preventivních důvodů uzavřeny katalánské přístavy, už v pondělí byl přerušen provoz v přístavu v Barceloně, kde byly podle deníku El Periódico až sedmimetrové vlny. Uzavírky jsou na řadě silnic i v regionu Valencie, zpoždění nabíraly v řadě oblastí i vlaky.

Rekordní výše vln

Právě u pobřeží Valencie naměřili v neděli večer rekordní výši mořských vln 8,44 metru, což je o dva metry více než regionální rekord z ledna 2017. Tamní přístroje ale neměří nejvyšší vlnu, nýbrž zaznamenávají průměr za více minut. Nejvyšší vlna tak podle odhadu vládního úřadu pro přístavy měla dokonce asi 13,5 metru. Rekordní byly i vlny na Mallorce, kde v noci z neděle na pondělí naměřili vlnu 14,2 metru, nejvyšší od roku 2006.

Bouře Gloria. Zaplavená promenáda u pláže Patacona ve městě Alboraya nedaleko Valencie. | Zdroj: Reuters


Vlny zaplavily pobřežní promenády v turisticky oblíbených lokalitách a poničily bary a restaurace na pobřeží. „Nikdy jsem nic takového nezažila. Je to neuvěřitelné, tak vysoké vlny jsem ještě neviděla,“ řekla deníku El País žena v městečku Olivia u Valencie.

Podle meteorologů se bude východ Španělska a Baleárské ostrovy s bouří Gloria potýkat zřejmě až do čtvrtka, kdy by měla bouře slábnout. Nejvyšší rychlost větru během této bouře zaznamenali v úterý v katalánské obci Montseny, kde naměřili 144,4 kilometru za hodinu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme