Bouře Harvey přes stálou hrozbu záplav ztrácí na síle. Škody se odhadují na 40 miliard dolarů

Bouře Harvey ve středu opět vstoupila na jihu USA v oblasti jihozápadní Louisiany na pevninu. Přesto ale postupně slábne a do čtvrtečního rána pravděpodobně podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) ztratí intenzitu bouře. Hrozba přívalových dešťů a s tím souvisejících záplav v Texasu a Louisianě bude nadále pokračovat. Podle agentury AP vzrostl počet obětí na 20, avšak neoficiální zdroje uvádí minimálně 30 zesnulých.

Houston Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americké úřady v důsledku zničujících záplav evidují desítky obětí. | Foto: Jonathan Bachman | Zdroj: Reuters

Poté co ztratí intenzitu bouře, bude Harvey jako tlaková níže postupovat dále do vnitrozemí USA. Meteorologové upozornili, že se mohou tvořit tornáda. Ohrožen je sever Louisiany a jižní a centrální část Mississippi a také Alabama.

Harvey se ve středu v 20.00 SELČ nacházel asi 55 kilometrů severozápadně od louisianského Lake Charles. Bouře postupuje na severovýchod rychlostí 13 kilometrů v hodině a doprovází ji vítr o rychlosti 65 kilometrů v hodině a silný déšť. V Houstonu pokračuje evakuace a záchranné práce. Od úterní půlnoci do pěti hodin ráno místního času tam platí zákaz vycházení, který má zabránit rabování domů. Kvůli krádežím už bylo zatčeno několik lidí.

Svědectví z Houstonu: Na pomoc nám přišli i Mexičani, hlavní je zajistit lidem bezpečí

Číst článek

Úřady okresu Harris uvedly, že obě přehrady v okolí Houstonu dosáhly maximální úrovně. U jedné z nich je hráz podemletá a hrozí protržení, uvedl Jeff Lindner z úřadu pro kontrolu vodních toků v okrese Harris. Dodal, že technici pracují na opravení hráze na řece Cypress Creek severně od Houstonu. Většina lidí v okolí přehrady ale už byla evakuována. Úřady dnes rovněž uvedly, že v Houstonu bylo zaplaveno na 40 000 domů.

Do nouzových středisek v Texasu se uchýlilo 32 000 lidí

V Houstonu musely americké úřady a záchranáři zřídit další velké evakuační středisko, protože kapacita společenského centra nestačila. Do úterka tam přišlo 9000 lidí, ačkoli centrum má poloviční kapacitu.

Po vlně ostré kritiky otevřel svůj obří kostel v Houstonu pastor Joel Osteen, jehož kázání týdně sledují v televizi miliony diváků. Kostel má kapacitu 16 000 míst. V celém Texasu bylo do nouzových ubytoven evakuováno podle guvernéra Grega Abbotta už 32 000 osob.

Více pomoci poskytla Texasu také armáda, která k dosavadním 3 500 gardistům, kteří se zvládáním živlu pomáhají, povolala dalších více než 20 000. Zhruba 10 000 gardistů do Texasu přijelo z jiných států USA.

Kvůli bouři nyní platí federální stav přírodní katastrofy ve 33 texaských okresech. "Přidali jsme dalších 14 okresů," řekl Abbott." Zahrnutí do federálního stavu přírodní katastrofy znamená, že jednotlivci i místní správa budou mít nárok žádat pomoc od FEMA," dodal.

Bouře Harvey si už vyžádala nejméně 18 obětí. V Houstonu se objevily první případy rabování

Číst článek

FEMA ve středu informovala, že o federální finanční pomoc v souvislosti se záplavami v Texasu už požádalo na 195 000 lidí, avšak uvedla, že počet žádostí určitě poroste.

Houston obnoví provoz na svých letištích

Houstonská letiště v pořádku přečkala řádění bouře Harvey, provoz proto obnoví ještě ve středu večer. Podle agentury Reuters to oznámil starosta města Sylvester Turner. Během odstávky letišť bylo zrušeno přes 8 000 letů.

Houston má dvě velká mezinárodní letiště. Starší Hobbyho a novější George Bushe, které je pojmenované po někdejším prezidentu Bushovi starším. Podle Turnera začne omezený provoz na letištích ve středu v 16.00 místního času (23.00 SELČ).

Škody, které Harvey napáchal, se zatím jen odhadují s pomocí modelů. Podle některých přesáhnou 40 miliard dolarů, a hurikán Harvey se tím zařadí mezi pět nejničivějších bouří, jaké kdy USA postihly. Guvernér Abbott se dokonce domnívá, že výše škod přesáhne hurikán Katrina v roce 2005 a bouři Sandy v roce 2012. I přes ničivou sílu živlu se analytici domnívají, že Harvey bude mít jen minimální dopad na ekonomiku USA.

Julie Urbišová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme