Bouře Harvey si už vyžádala nejméně 18 obětí. V Houstonu se objevily první případy rabování

Nejméně 18 lidí zemřelo při povodních v americkém Houstonu. Informovala o tom agentura AP. Podle jiných zdrojů je ale počet obětí ještě vyšší. Do Texasu už přiletěl i americký prezident Donald Trump se svou manželkou. V Houstonu nově platí také noční zákaz vycházení kvůli obavám z rabování.

Houston Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zatopený Houston | Zdroj: Reuters

Zákaz platí vždy od půlnoci do páté hodiny ranní a týká se všech obyvatel s výjimkou policistů a záchranářů. Starosta města Sylvester Turner tak chce zamezit rabování a krádežím v evakuovaných oblastech.

Úřady už mezitím první takové případy zaznamenaly, šlo například o ozbrojené loupeže lidí, kteří se vydávali za policisty. Zákaz má ochraňovat tisíce zaplavených domácností, které lidé museli opustit. Zatím není jasné, dokdy bude omezení platit.

Počet obětí roste

Celkem záchranáři evakuovali už přes 13 tisíc lidí. Mrtvých je podle aktuálních informací nejméně 18, uvedla to agentura AP s odvoláním na místní forenzní experty. Některá americká média ale uvádějí ještě vyšší čísla. Washington Post informuje o 22 obětech.

Nejen hurikán Harvey: smrtících bouří přibývá a sílí změnou klimatu. Jak se před nimi chránit?

Číst článek

Předpokládá se, že počet obětí nakonec ještě poroste, protože na mnoha místech stále prší a situace se tak dál zhoršuje.

Drama se včera odehrálo na jihu Houstonu, kde se protrhla protipovodňová hráz, a úřady lidi vyzvaly, ať okamžitě opustí své domovy. Na druhou stranu se podařilo stabilizovat situaci na dvou přehradách Addicks a Barker v západní části města, které včera přetékaly a bylo třeba je upustit, čímž se zatopily přilehlé čtvrti.

'Snad jednoho dne zmizí'

Do postižených oblastí přijel i prezident Donald Trump. Byl v Austinu a prvním zasaženém městě Corpus Christi. Do Houstonu se ale nechystá, zdůvodnil to tím, že nechce rušit záchranné práce. V každém případě ocenil práci záchranářů a obecně to, jak se Texasané s neštěstím vypořádávají:

Americká armáda chce v Texasu zvýšit počet pomáhajících gardistů z tří tisíc na 40 tisíc

Číst článek

„Je nepříjemné, že to bude trvat dlouho. Nikdo nikdy nic takového neviděl, takové množství vody. Snad jednoho dne zmizí, zatím čekáme. Ale v dějinách naší země nebylo nikdy nic tak nákladného. Nikdy jsme tu neměli nic tak ničivého a divokého, jako to, co způsobila bouře Harvey,“ řekl.

Trump také slíbil, že v Kongresu zkusí prosadit další finanční podporu postiženým oblastem. Kromě Texasu už může federální peníze čerpat i sousední Louisiana, kam se silné deště postupně přesouvají.

Na záplavy se tak připravují mimo jiné i v New Orleans, kde si v úterý připomněli 12. výročí hurikánu Katrina.

Zdeněk Novák, Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme