Ozvala se exploze a na obloze se objevil černý kouř. V texaském Crosby vzplála zatopená chemička

V areálu chemické továrny nedaleko texaského Houstonu se ozval výbuch a z budovy začal stoupat černý kouř. Informuje o tom agentura Reuters. Společnost Arkema, které podnik patří, na možný požár v chemičce upozorňovala již dříve. Ve čtvrtek uvedla, že výbuchů může být víc.

Houston (Aktualizováno: 12:20 31. 8. 2017) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chemický závod společnosti Arkema tak, jak ho v květnu 2013 zachytila služba Google Streetview

Chemický závod společnosti Arkema tak, jak ho v květnu 2013 zachytila služba Google Streetview | Zdroj: Google Maps

Společnost dvojnásobnou explozi potvrdila a varovala před dalšími výbuchy.„Upozorňujeme místní občany, že materiál skladujeme na několika místech v podniku a že hrozí další výbuchy. Prosíme, aby se nevraceli do evakuované zóny, dokud úřady neohlásí, že je to bezpečné," uvedla Arkema v prohlášení.

Podle Reuters byl do nemocnice odvezen jeden zástupce šerifa, který se nadýchal výparů. Dalších devět lidí se odvezlo do nemocnice samo pro prevenci.

V chemičce voda zatopila chladicí zařízení, které skladované chemikálie chránilo před výbuchem. Na případný požár upozornila společnost už dříve. Úřady kvůli hrozbě evakuovaly všechny obyvatele z nejbližšího okolí továrny.

Explozivní a intenzivní požár

„V tuhle chvíli mám v závodu 1,8 metru vody. Přišli jsme o hlavní zdroj energie i oba záložní zdroje. V důsledku toho jsme přišli o kriticky důležité chlazení materiálů,“ prohlásil ve středu generální ředitel závodu Rich Rowe, který se za situaci veřejně omluvil.

Závod vyrábí tekuté organické peroxidy, které se využívají při výrobě plastů. Má 57 zaměstnanců a přímo v jeho okolí se nenacházejí žádné školy ani nemocnice. Podle svých stránek podobnou záplavu ještě nikdy předtím neabsolvoval.

„Dojde k požáru, bude připomínat požár benzínu. Bude explozivní a intenzivní,“ prohlásila ve středu mluvčí závodu Janet Smithová. Společnost zároveň upozorňovala, že výbuchu nelze nijak zabránit.

Evakuace kolem nádrže Barker

Texaské úřady ve čtvrtek nařídily také povinnou evakuaci lidem v okolí nádrže Barker, která má chránit Houston před záplavou. Hladina v nádrži je příliš vysoko a hrozí, že přeteče přes hráz. Lidé se ale nemají vydávat na cestu za tmy, protože cesta autem nemusí být bezpečná. Mají počkat, až se rozední.

Původně vydal okres Fort Bend pro oblast kolem nádrže Barker pouze doporučení k evakuaci, nyní ale nařídil povinnou. Na oblast se vztahuje zákaz nočního vycházení, který platí podle místních úřadů do šesté hodiny ranní.

Úřady požádaly občany, aby se začali připravovat, ale nevyjížděli, dokud nebude denní světlo.

Barker je spolu s nádrží Addicks součást ochranných opatření, jež mají Houston chránit před záplavami. Voda z Addicks se začala přelévat přes hráz už ve středu, v Barkeru je nyní ve výšce 31 metrů a hrozí, že i zde začne přetékat.

Rabování a první zatýkání

Bouře Harvey v posledních hodinách zeslábla na úroveň tlakové níže. Nad územím Lousiany a části Texasu ale dál pokračují silné deště, které způsobují záplavy.

Při záplavách podle úřadů zemřelo nejméně 31 lidí, počet ale pravděpodobně ještě poroste, až opadne voda. Záchranáři teprve potom začnou prohledávat trosky a doteď nepřístupné domy.

Bouře Harvey pomalu slábne. Nad částí Texasu a Louisianou ale dál prší. | Zdroj: Reuters

Úřady začínají sčítat i majetkové škody. Podle texaského guvernéra Grega Abbotta by stát mohl od federální vlády potřebovat v přepočtu až tři biliony korun.

Policie v Houstonu a jeho okolí pozatýkala už 40 lidí za rabování v domech postižených záplavami z minulých dní. Úřady také upozornily, že domy obcházejí podvodníci vydávající se za záchranáře nebo distributory pomoci a snaží se dostat dovnitř.

Houstonský starosta Sylvester Turner podle serveru Chron řekl, že zákaz nočního vycházení, který platí od úterka, se osvědčil a pomáhá omezit zločinnost. Policejní velitel Art Acevedo řekl, že nikdo nemusel být kvůli porušení zákazu vycházení zatčen.

Policie také avizovala, že zloději budou přísně potrestáni. Soudkyně Kim Oggová z okresu Harris sdělila, že zajistí, aby lidé zadržení za krádež v opuštěných domech dostali co nejvyšší možné tresty včetně doživotí.

Množí se zprávy o vyloupených obchodních domech, přičemž zloději si odnášejí hlavně hotovost a také cigarety.

dp, mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme