Bouře na Baltu vhání vodu zpět do řek

Zaplavení několika ulic a zatopení sklepů v domech způsobila vzedmutí voda v některých řekách na severu Polska. Silný severní vítr totiž žene moře proti pevnině a vzniká jev, při kterém se obrací proud řek ústících do moře. Silné nápory větru zabily v Gdaňsku jednu ženu, na kterou se zřítila cihlová zeď.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sopoty | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Bouře na Baltu, už druhá za poslední týden, dosahovala maximálního 12 stupně Beaufortovy škály. Na břehové linii napáchala značné škody, které mořské úřady teprve sčítají.

"Při takovém větru vanoucím s velkou silou ze severovýchodu dochází k tomu, že se voda přelévá ze Severního moře do Baltu a na našem pobřeží stoupá jeho hladina. To pak způsobuje velké ztráty, které stále ještě odhadujeme," řekl Českému rozhlasu ředitel Mořského úřadu ve městě Slupsk Andrzej Szczotkowski.

Voda vtrhla říčními koryty na pevninu. V Gdaňsku v několika ulicích zaplavila sklepy. Mořská voda se také přelila před ochranný val a zaplavila silnici u přístavu Wladyslawowo. Až na milion zlotých se odhadují škody, které bouře napáchala v přístavu Ustka. Pod vodou je nábřeží a přístav osobní dopravy.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme