Bouře nad severní Evropou si vyžádala několik životů

Prudká bouře, která se v noci na sobotu přehnala přes Britské ostrovy, dorazila také na sever Evropy. Podle agentury Reuters vichr o síle hurikánu připravil v Dánsku o život čtyři lidi, ve Švédsku dva. Živel za sebou zanechal na obou částech kontinentu značné materiální škody, desetitisíce lidí zůstaly bez elektřiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

povodeň v severní Anglii | Foto: EPA

Prudké vichřice zasáhly několik oblastí severní Anglie. Nejhůře postižené město je Carlisle na anglickém severozápadě. Vichřice tam dosáhla rychlosti přes 140 kilometrů za hodinu, strhla sloupy elektrického vedení a způsobila místní záplavy. Na 80 tisíc lidí v této oblasti bylo bez elektřiny, stejně jako tisíce dalších ve východní části střední Anglie.

Vichřice narušila železniční dopravu na celé řadě míst a na několika dálnicích střední Anglie se převrhla nákladní auta jako krabičky od sirek. Policie varovala řidiče, aby pokud možno nevyjížděli. U pobřeží Skotska uvízl trajekt se stovkou osob na palubě.

Vyvrácené stromy a sesuvy půdy blokovaly provoz na silnicích a železnicích. Bylo nutné uzavřít most spojující Dánsko a Švédsko a zrušit desítky trajektů směřujících do a ze Švédska, Dánska, Norska, Velké Británie a Německa. Omezit provoz muselo také nizozemské mezinárodní letiště Schiphol.

Orkán v Severním moři dosahoval rychlosti až 170 kilometrů za hodinu, nad Německem se poněkud zmírnil, i tak ale vyvracel stromy. Ve Flensburgu zablokoval silnici 1. třídy, na jiném místě působil dopravní nehody.

Naopak v Bavorsku se tisíce lidí ve stejnou dobu opalovaly, teploty tam stouply až na 17 stupňů.

Marika Táborská, Martina Hřibová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme