Bouře Rita vyhnala z floridských ostrovů tisíce lidí

Na 80.000 obyvatel floridských ostrovů Keys dostalo příkaz k evakuaci kvůli obavám z tropické bouře Rita, která nabírá na síle nedaleko Baham. Podle meteorologů by bouře doprovázená vichrem o rychlosti 70 kilometrů za hodinu mohla přerůst v hurikán a přihnat s sebou až dvouapůlmetrové vlny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

meteorolog ukazuje snímek bouře Rita | Zdroj: ČTK

Na Bahamách, které Rita bičuje lijáky a mocným větrem, zůstaly v pondělí kvůli přírodnímu živlu uzavřené některé školy i letiště v metropoli Nassau.

Obyvatelé nízko položených floridských ostrovů Keys, k nimž by mohla bouře dospět dnes, už zabedňovali okna domů i obchodů a vydávali se směrem na sever po jediné dálnici, která řetěz ostrovů spojuje s jižní Floridou.

Provoz na dálnici je veden pouze severním směrem, aby se zvýšil počet pruhů a nevznikaly dopravní zácpy. Vojenská letadla v pondělí také evakuovala tři jednotky intenzivní péče z ostrovů. Ulice měst se již téměř zcela vyprázdnily.

K dobrovolné evakuaci vyzýval kvůli Ritě i Texas. Není vyloučena ani možnost jejího příchodu do Louisiany, což vyprovokovalo starostu města New Orleans, stále ještě zatopeného po hurikánu Katrina, aby nařídil znovu vylidnit město.

Rita je sedmnáctou bouří letošní atlantické hurikánové sezóny, která je čtvrtou nejrušnější od roku 1851, kdy se začaly vést záznamy. Rekord je 21 bouří v roce 1933. Letošní nejničivější hurikán Katrina si vyžádal před třemi týdny na jižním pobřeží amerických států Louisiana, Mississippi a Alabama téměř tisícovku potvrzených obětí na životech a způsobil škody ve výši až 200 miliard dolarů.

Martin Hromádka, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme