Bouře Sabine se přehnala nad severozápadní Evropou. Přerušila dopravu, způsobila záplavy

Orkán Sabine pustošil server a západ Evropy. Ve Švédsku silný vítr převrátil na jezeře člun se dvěma rybáři. Jeden z nich zemřel. Kvůli bouři byly v pondělí zrušeny stovky letů i vlakových spojení. „I když bouře Sabine postupně odchází, neznamená to, že nás čeká klidnější počasí,“ varoval meteorolog Alex Burkill. Počasí podle něj zůstane velmi nestálé, zmínil zejména sněhové bouře.

Evropa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nehoda rybářského člunu

K úmrtí rybáře došlo při nehodě rybářského člunu s dvoučlennou posádkou ve Švédsku v okrese Svenljunga na jihozápadě země. V noci na pondělí záchranáři našli jednoho z pohřešovaných mužů ve věku mezi 30 a 40 lety na břehu jezera a převezli ho do nemocnice. Lékařům se ho ale již nepodařilo zachránit, informoval švédský deník Expressen. Naděje na přežití druhého z mužů jsou podle švédských úřadů mizivé.

OBRAZEM: Orkán Sabine lámal stromy, ohýbal střechy a zastavil dopravu na mnoha železnicích

Číst článek

Ve Švédsku a v Norsku bouře rovněž silně narušila dopravu, v neděli i v pondělí musela být zrušena řada letů a nevyjelo mnoho trajektových a vlakových spojů. Až do půlnoci byl kvůli silnému vichru mimo provoz most přes úžinu Öresund, který spojuje Dánsko se Švédskem.

Přes Švédsko se bouře Sabine přehnala v neděli večer a v noci na pondělí. Podle listu The Local zůstávalo v pondělí ráno v zemi na 16 tisíc lidí bez dodávek elektřiny. Některé silnice blokovaly spadlé stromy. Železniční doprava bude obnovována jen pomalu, na části tratí začnou vlaky jezdit až v pondělí odpoledne.

Na pobřeží Dánska a západního Norska nyní panují obavy z možných záplav. Dánský meteorologický ústav varoval, že v pondělí odpoledne by se hladina vody při přílivu mohla zvednout až o 3,5 metru nad normální stav. V neděli na dánském poloostrově Jutsko spláchla vlna do moře 41letou ženu a osmiletého chlapce, oba se ale podařilo z vody vytáhnout, uvedla dánská média.

Britské ostrovy bez elektřiny

Bouře nejdříve dopoledne udeřila na Britských ostrovech. Na řadě míst se vyskytly záplavy, živel ničil domy i stromy a odstřihl mnohé obyvatele od proudu. Podle nejčerstvějších informací v Británii výpadky postihly 539 000 odběratelů, přičemž ve 421 000 případů byly díky tisícům pracovníků v terénu dodávky elektřiny později obnoveny.

Vítr bude v Česku postupně slábnout. Kalamitní stav kvůli bouři Sabine stále platí v sedmi krajích

Číst článek

Kvůli bouři byla přerušena doprava na celých Britských ostrovech, zrušení či odložení spojů zasáhlo leteckou, železniční i lodní přepravu. Bouři doprovázely přívalové deště a vítr o síle podobné hurikánu. Největší rychlost větru – 150 kilometrů za hodinu – zaznamenali ve vesnici Aberdaron ve Walesu. I v pondělí stále platí přes 170 vydaných varování před záplavami, ohrožen je zejména sever Anglie i jižní pobřeží. V neděli večer zůstávalo bez elektřiny 62 000 domácností.

Cestující pak v Británii museli čelit chaosu v dopravě. Londýnská letiště Heathrow a Gatwick zrušila podle služby Flightradar24 stovky spojů a řada letadel zde měla problémy při přistávání. Železniční společnosti zase odrazovaly potenciální pasažéry od cestování poté, co koleje na mnoha místech zablokovaly spadlé stromy nebo trampolíny vyzdvihžené ze zahrad.

Záplavové vlny ve Francii

Na jihu Anglie meteorologové zaznamenali vítr o rychlosti 156 kilometrů v hodině a podobná byla situace ve Francii a Belgii, kde by mělo extrémní počasí vrcholit v noci.

Jak řídit v silném větru? Jeďte pomaleji, při předjíždění kamionů dejte pozor na náraz vzduchu

Číst článek

Omezení nastala na ostrovech také v silniční dopravě, ať už kvůli záplavám či obavám ze silného větru. Na několik hodin byl například uzavřen dálniční most přes řeku Humber na severu Anglie. Výpadky byly hlášeny také v námořní dopravě, kvůli vysokým vlnám přerušily provoz přístavy na obou stranách Lamanšského průlivu, jak v anglickém Doveru, tak ve francouzském Calais.

Francouzská meteorologická služba již v neděli večer vydala oranžovou, tedy druhou nejvážnější výstrahu pro 42 departementů, tedy bezmála polovinu, a varovala před vysokými „záplavovými vlnami“ na pobřeží. V pondělí ráno výstraha stále platila pro 38 departementů na severu Francie. Bez elektřiny se ocitlo na 130 000 domácností. „Naše týmy jsou v terénu a snaží se situaci vyřešit," oznámil ve svém prohlášení provozovatel elektrické sítě Enedis.

Úřady v Paříži vyzvaly místní obyvatele i turisty, aby v zájmu své bezpečnosti nevycházeli z domů, v Bruselu byl zase vyhlášen zákaz vstupu do všech parků. Na severu Francie, jakož i v Belgii, musí cestující počítat s komplikacemi, ať už v železniční či letecké dopravě. 

Omezení dopravy v Bruselu

V Belgii v noci na pondělí rychlost větru v nárazech přesahovala rychlost 120 kilometrů za hodinu, což je podle místních meteorologů nejvíce za posledních několik let. Na některých místech kvůli popadaným stromům nabíraly velké zpoždění vlaky, v Bruselu v neděli večer a v pondělí ráno nejezdila část městské dopravy.

V belgické metropoli měli hasiči v noci téměř 800 výjezdů. Museli se vypořádat se sedmi desítkami popadaných stromů a množstvím poničených přístřešků či částí budov. Zdravotníci ošetřili několik desítek lehčích zranění, žádná vážnější nejsou hlášena.

Výstraha před silným větrem platí v Belgii i pro pondělí, ačkoli jeho nárazy proti noci mírně polevily a obloha nad metropolí se vyjasnila.

Bouře v Německu

Orkán, který se v neděli a v noci prohnal západní Evropou, si na západě Německa vyžádal nejméně pět raněných. Tři lidé utrpěli těžká poranění. Vyplývá to z informací agentury DPA. V nejlidnatější spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko jsou ale podle ní škody menší, než se čekalo. Například ve Frankfurtu nad Mohanem ale rameno jeřábu v důsledku větru spadlo na tamní dóm, jemuž poškodil střechu.

Větrné prázdniny. Gymnázium v Kutné Hoře zrušilo kvůli orkánu Sabine pondělní výuku

Číst článek

Bouře, která dostala v Německu jméno Sabine, vážně zranila dva lidi v Saarbrückenu na západě Německa, když se na ně vyvrátil strom. Život jednoho z nich je v ohrožení. Oba kolemjdoucí šli v momentě neštěstí v neděli pozdě večer na parkoviště kliniky v Saarbrückenu, uvedla policie bez dalších podrobností.

Ve Frankfurtu vítr provázející bouři vyvrátil rameno jeřábu tak nešťastně, že poničilo střechu místního dómu. Výše škody zatím není jasná. Zraněn nikdo nebyl. Jeřáb má v pondělí rozmontovat specializovaná firma.

Zatím žádní mrtví

V Severním Porýní-Vestfálsku dosud bouře způsobila zjevně menší škody, než se očekávalo, uvedla DPA. Několik lidí také zranila, ale žádní mrtví zatím hlášeni nebyli.

Ve většině případů se zásahové jednotky potýkaly s vyvrácenými stromy. V některých obcích vypadl proud.

Orkán Sabine tvrdě dopadá na německou dopravu. Stojí vlaky po celé zemi, aerolinky ruší lety

Číst článek

Ve městě Mülheim an der Ruhr měli velké štěstí dva lidé v jedoucím automobilu, na jehož zadní část spadl 25 metrů vysoký strom. Vozidlo dostalo smyk a skončilo v příkopu. Dvojice utrpěla lehká zranění.

Těžce zraněn byl také šestnáctiletý mladík, na kterého v lese u Paderbornu v Severním Porýní-Vestfálsku spadla větev stromu. Podle DPA utrpěl poranění hlavy.

V Essenu lehce zranila 47letou ženu padající břidlicová taška ze střechy. Ve městě Kleve u hranic s Nizozemskem sjela z vozovky mladá řidička. Protože se bála, že sklouzne do příkopu, neodvážila se sama vystoupit a přivolala hasiče.

Jenom v Cáchách a okolí vyjížděly zásahové síly do 1.00 Středoevropského času k 432 případům. Většinou šlo o povalené stromy. Zranění odtud hlášeni nejsou.

Omezení v dopravě

V celém jižním Německu v pondělí platí druhý nejvyšší stupeň varování, v některých regionech Bavorska a Bádenska-Württemberska pak dokonce stupeň nejvyšší. Meteorologové zde očekávají extrémně nepříznivé počasí.

Jedním z nejcitelnějších důsledků řádění orkánu jsou omezení v dopravě, zejména železniční. Německá železniční společnost Deutsche Bahn kvůli větru, který míst dosáhl rychlosti až 180 kilometrů za hodinu, zastavila dálkovou železniční dopravu na území celé spolkové republiky. Zrušeny byly i přímé železniční spoje mezi Berlínem a Prahou. Provoz by mohl být postupně obnovován od pondělního dopoledne. I poté se ale očekává řada výpadků. Také regionální železniční doprava na mnoha místech spolkové republiky zatím nefunguje.

Sabine nebo Ciara? Jiná jména pro stejný orkán. V různých zemích se bouře nazývá jinak

Číst článek

Letiště v Mnichově v pondělí zrušilo 420 letů, letiště ve Stuttgartu do pondělního rána 35. Stovky odřeknutých spojů jsou ale také na západě a severu země, kudy už bouře prošla. Největší německé letiště ve Frankfurtu nad Mohanem počítalo na pondělí se zrušením 140 letů, vzdušné přístavy v Düsseldorfu a Kolíně nad Rýnem odřekly dohromady dalších 150 letů, Hamburk kolem 90. Dopady to má i na spojení s Prahou, několik letů bylo zrušeno.

Orkán postihl i silniční dopravu. V některých částech Německa jsou kvůli popadaným stromům nadále neprůjezdné úseky dálnic i dalších silnic.

Poškozena byla i řada staveb, třebaže dopady bouře zatím v Německu nebyly tak ničivé, jak se očekávalo. Ve Frankfurtu nad Mohanem rameno jeřábu v důsledku větru spadlo na tamní dóm, jemuž poškodilo střechu. V Bavorsku zase stromy poškodily elektrické vedení, a proud tak nemá kolem 50 000 domácností.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme