Bouře Sandy zabila v USA a Kanadě na 50 lidí. Teď míří do vnitrozemí
Superbouře Sandy postihla 18 amerických států a zatím napáchala škody za desítky miliard dolarů. V tuto chvíli se pohybuje vnitrozemím do Pensylvánie a i tam za sebou zanechává ohromnou spoušť. Nejhůř jsou na tom ale New Jersey a New York, kterým se přehnala ničivá vlna.
Ničivá bouře si na severovýchodě USA a v Kanadě vyžádala už na 50 obětí. Informuje o tom agentura AP. Nejvíce lidí zahynulo přímo v New Yorku. O život tam přišlo 18 osob.
Hurikán Sandy vejde do dějin jako výjimečný povětrnostní úkaz. Jeho devastující pouť na východním pobřeží Spojených států ale ještě neskončila. Sandy míří do vnitrozemí a ohrožuje další velká města.
Bouře se teď blíží k Pittsburghu. I když její větry slábnou, Sandy dál vyvolává přívalové deště a v oblastech zasažených živlem hrozí záplavy. I když její větry postupně slábnou například do Západní Virginie přinesla vánici. Nejen proto Američané nemají Sandy podle svého prezidenta Baracka Obamy podceňovat.
„Tato bouře ještě neskončila a stále přináší značná rizika. Podle centra pro hurikány míří bouře na sever. Stále může postihnout některá místa. Chci proto zdůraznit riziko záplav, hrozí stržené elektrické vedení i silný vítr,“ řekl Obama.
„Sandy se kruhovými pohyby posunuje nad velká jezera. To vzbuzuje další obavy, protože se zdvihají velké vlny zejména na jezeře Erie a Michigan, na jehož břehu leží Chicago. Někteří experti předpovídají vlny 7 až 8 metrů vysoké, které by hravě překonaly mola na břehu Chicaga. Pak by hrozilo zaplavení vnitřního města,“ upozornil spolupracovník Českého rozhlasu v USA Dušan Neumann.
Do New Yorku se z Washingtonu už dostal zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka. „Cesta byla sice pomalá, ale bezpečná a průjezdná. V New Jersey byly sice zavřené benzínové pumpy, protože neměly elektrický proud, ale nikde se netvořily zácpy,“ informoval po půlnoci SEČ Pohanka.
Z newyorského metra se musí nejdřív vypumpovat voda, říká expert
Číst článek
Jiné je to podle varovných tabulí na pobřeží New Jersey. „I podle místních rozhlasových stanic je to tam pořád opravdu zlé,“ doplnil Pohanka. Do New Yorku se ale dalo autem dostat bez problémů.
New York působí jako dvě různá města
Už skoro třetí den po bouři Sandy zůstávají v New Yorku statisíce lidí bez proudu. Starosta Bloomberg je prosí o trpělivost a pochopení. Lidé se ani dnes nedostanou do práce metrem. Podle starosty není jasné, kdy se hromadná doprava po záplavách obnoví v plném rozsahu.
Rozdílně vypadá život hlavně v těch částech města, kde nemají elektřinu, a tam, kde proud jde. V jižní části Manhttanu je skoro absolutní tma, nefungují semafory, lidé nemají ani teplou vodu a topení. O několik bloků dál však září Time Square plný lidí. Mnoho z nich v New Yorku uvízlo a nemají jak odletět.
Ulice Manhattanu, které byly zaplavené, už sice pod vodou nejsou, jsou ale potemnělé. V celém jižním Manhattanu totiž nejde elektřina a nikdo neví, jak dlouho nepůjde. Nejezdí ani metro a podle starosty Michaela Bloomberga to bude trvat ještě několik dnů, než se dá městská hromadná doprava dohromady a začne normálně fungovat.
V ulicích jsou popadané stromy, které odklízejí hasiči. Všude je smetí, na nábřeží jsou různé naplaveniny, které přinesla velká voda. Ve městě se ale postupně vše vrací k normálu. Například u Central Parku už ani není poznat, že došlo k nějaké katastrofě.
Lidé si nechávají nabíjet mobilní telefony a počítače v zaplněných kavárnách v centru Manhattanu, kde elektřina nevypadla.
Mnoho Newyorčanů bydlí u příbuzných a přátel v částech města, které bouře nepostihla, někteří však zůstávají ve studených bytech a po večerech svítí svíčkami či baterkami. „Další možností jsou veřejné útulky, ale ty využívají spíše sociálně slabší,“ říká Pohanka.
Bouře Sandy s sebou přinesla i až čtyřmetrové vlny, které zaplavily pobřežní oblasti na východě země a braly před sebou všechno, co se dalo. Zhruba milion lidí se musel na pokyn úřadů uchýlit do bezpečnějších míst.
Právě na New York udeřila bouře nejničivěji. Kromě metra zůstávají uzavřeny newyorské parky, školy i všechna tři velká letiště. Burza, kterou voda rovněž zaplavila, by se měla otevřít už dnes. Voda v ulicích ale způsobila zkraty mnoha rozvodových sítí. Při následných požárech plameny zničily stovku domů.
První odhady škod hovoří o částce 20 miliard dolarů. Ekonomové ji vypočítali z pojistných událostí, plněných v souvislosti s předchozími bouřeni. Není to úplně konečná cena bouře.
Nejčastějším prostředkem dopravy je taxi
Metro v New Yorku je stále mimo provoz a autobusy se rozjíždějí jenom postupně. Lidé tak nejčastěji využívají taxi. Ty jsou v New Yorku relativně levné a oblíbené, ale teď jsou bezkonkurenčně hlavním prostředkem dopravy.
Začínají jezdit autobusy, problém ale je se spojením mezi Manhattanem a zbytkem města. Situaci komplikují i železniční tunely pod řekou Hudson a East River, které zůstávají zaplavené. Mnoho lidí totiž právě tímto způsobem z předměstí do práce.
„Dokud nebude fungovat metro, bude fungování města velmi složité, protože New York je i za normální situace známý svými zácpami na silnicích. Nyní, když lidé nemají jinou možnost, než se dopravovat jenom po povrchu, tak se to velmi výrazně zhorší,“ říká Pohanka.
V omezeném provozu by dnes odpoledne měla začít fungovat dvě ze tří newyorských letišť - J. F. Kennedyho a Newark.
K trpělivosti vyzval tamní obyvatele starosta Michael Bloomberg. „Pod vodou jsou runwaye. Nepřistávají ani nevzlétávají žádná letadla. Zatím totiž nevíme, do jaké míry je poškozeno navigační zařízení a naváděcí osvětlení,“ řekl Bloomberg.
Bouře volby neovlivní
Takzvaná superbouře udeřila zhruba týden před prezidentskými volbami - konají se v úterý šestého listopadu. Prezident Barack Obama kvůli tomu zrušil kampaň v Ohiu a dnes by měl navštívit postižené oblasti státu New Jersey. Republikánský kandidát Mitt Romney ale do Ohia jel a vyzval tam své stoupence, aby pomohli při obnově škod.
Podle amerického publicisty Erika Besta však hurikán Sandy prezidentské volby příliš neovlivní. „Volby jsou už příští týden a celkové hodnocení, jak reagovaly úřady, přijde až později,“ říká.
Podle něj se Obama nyní může jako chovat muž činu, Romney zase může být tam, kde potřebuje oslovovat voliče. „Prezident má určitou výhodu, protože může vypadat prezidentsky. Může třeba navštívit Federální agenturu pro řízení krizových situací, což už udělal,“ říká.
Protikandidát Romney, který takové pravomoci nemá, však může vyzvat více voličů, aby hlasovali v předstihu. To nyní zvýhodňuje republikány. „I když nevíme dopředu, koho lidé volili s předstihem, víme, jaká mají poštovní směrovací čísla a odkud pocházejí, takže průzkumné agentury mohou vědět, kdo má navrch,“ říká.
K hlavním faktorům, které ovlivní výsledek voleb, však nakonec s hurikánem tolik nesouvisí. „Obama má jeden trumf. Tím je Bill Clinton, který právě navštěvuje ty nejméně rozhodnuté státy,“ říká.
Škody po bouři Sandy zhlédne Obama. Čechům se prý nic nestalo
Číst článek