Bouře v Pákistánu a Afghánistánu má už 135 obětí, 28 z toho zabily blesky. Nepříznivé počasí má pokračovat

Nejméně 135 lidí zahynulo v posledních dnech v důsledku silných lijáků a bouřek v Pákistánu a Afghánistánu. Vyplývá to z nové bilance, o níž ve středu informovala agentura AFP. Z Pákistánu je hlášeno 65 mrtvých, z Afghánistánu 70 obětí. Intenzivní srážky, které postihly Pákistán od pátku do pondělí, způsobily bleskové záplavy a zřícení řady domů. Osmadvacet lidí zabily podle AFP blesky.

Islámábád/Kábul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Následky bleskové povodně ve vesnici Guldag v okrese Lal Pur v Nangarharu

Následky bleskové povodně ve vesnici Guldag v okrese Lal Pur v Nangarharu | Foto: Hedayatshah Hedayat | Zdroj: Reuters

Nejvyšší bilanci 32 obětí, z toho 15 dětí, registruje v Pákistánu provincie Chajbar Pachtunchvá, která leží na severozápadě země. Deště tam zničily 1300 domů. „Všichni lidé, kteří přišli v této provincii o život, zemřeli pod zřícenými zdmi a střechami,“ řekl ve středu AFP mluvčí provinčního úřadu pro řešení katastrof.

V Ománu mají záplavy 18 obětí. Dubaj byla zaplavená po kotníky a mezinárodní letiště přerušilo provoz

Číst článek

Deště zasáhly také hlavní město Islámábád a provincii Balúčistán na jihozápadě země. V Afghánistánu přišlo od soboty o život kolem 70 lidí, 56 dalších utrpělo zranění. Zničeno bylo více než 2600 domů a zemědělci ztratili přes 2000 kusů dobytka, sdělil ve středu představitel afghánského úřadu pro zvládání přírodních katastrof Džanan Sajík.

Lijáky postihly 20 z 34 afghánských provincií, včetně provincie Kábul. Podle pákistánského meteorologického ústavu jsou takové deště v dubnu v zemi nezvyklé. „Objem srážek mezi 1. a 17. dubnem letošního roku je dvojnásobný ve srovnání s historickým průměrem,“ prohlásil mluvčí ústavu Zahír Ahmad Babar, podle nějž se srovnání týká posledních 30 let. „Hlavním faktorem je klimatická změna,“ dodal.

Ve většině Pákistánu přestalo v úterý a ve středu pršet, v příštích dnech se ale očekává opět nepříznivé počasí. V roce 2022 Pákistán postihly rozsáhlé povodně, které v jednu chvíli zaplavily třetinu jeho rozlohy a vyžádaly si přes 1700 obětí. Škody byly vyčísleny na 30 miliard dolarů. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme