Německem se přehnaly silné bouřky, způsobily záplavy a poničily i střechu opery ve Stuttgartu

Silné lijáky a prudký vítr si v noci na dnešek v některých částech Německa vyžádaly intenzivní nasazení hasičů a policie. Proudy vody zaplavily silnice s automobily či sklepy. Ve Stuttgartu byla poničena střecha místní operní budovy, informovala agentura DPA.

Aktualizováno Berlín (Aktualizováno: 15:09 29. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvůli bouřkám se ve Stuttgartu zaplavily ulice i tunely | Foto: Christoph Schmidt | Zdroj: ČTK / AP

Jenom ve Stuttgartu vyjížděli hasiči od pondělního večera do úterní rána v souvislosti s bouřkami k 330 událostem.

Tornádo předpovědět nejde, říká meteorolog. Bouřky se mají vrátit příští týden, o víkendu bude hezky

Číst článek

Podle policie voda v hlavním městě spolkové země Bádensko-Württembersko zaplavila různé tunely. Také mluvčí policie v Pforzheimu DPA potvrdil zprávy o zaplavených silnicích či sesuvech půdy v obci Altensteig. Voda strhla i několik metrů zdi u řeky Nagold.

Na budově Státní opery ve Stuttgartu bouře strhla část střechy a z podstavců svrhla sochy.

„Stojím pod střechou a jsem docela pěkně mokrý,“ řekl DPA šéf opery Viktor Schoner. Voda natekla až k jevišti. V době bouře bylo v budově 250 návštěvníků, ale nikdo nebyl zraněn.

Záchrana mužů

Ještě v úterý dopoledne v Bádensku-Württembersku stovky pomocníků odčerpávaly vodu ze sklepů a odstraňovaly popadané stromy. V metropolitní oblasti Stuttgartu byl přerušen provoz na některých železničních tratích a dálkové spoje jednu dobu nemohly zastavovat na stuttgartském hlavním nádraží.

Za dramatických okolností byli v Bádensku-Württembersku zachráněni dva muži ze zaplaveného tunelu. Když hasiči dorazili ke 450 metrů dlouhému tunelu v Dusslingenu nedaleko města Tübingen, seděl jeden z mužů na střeše svého auta a řidič malého nákladního vozu byl v kabině.

Hasiči ho z ní vyprostili. Když zachraňovali druhého muže, uvázli v tunelu, ale dokázali se ze stoupajících proudů zachránit s pomocí nafukovacího člunu.

Také přes spolkové země Porýní-Falc a Hesensko se přehnaly místy prudké bouře. Například ve městě Ludwigshafen si vyžádaly 84 zásahů; hasiči museli odčerpávat vodu ze sklepů a bytů a odstraňovat vyvrácené stromy.

Rovněž v Bavorsku řádila bouře dlouho do noci. Během krátké doby vyjížděli hasiči ke 101 zásahům a záchranné služby ke 25, uvedlo město Würzburg, podle něhož šlo o vyvrácené stromy či zaplavené sklepy a silnice.

Město pod vodou

Bavorský Mömlingen se po silném dešti z pondělního odpoledne ocitl celý pod vodou a až půlmetrovém nánosu bahna a kamení. Sklepy domů ve městě byly plné vody. Už večer začaly úklidové práce a policie předpokládá, že obec se bude ještě několik dní potýkat s následky bouře.

V Porýní-Falci jsou ze dvou dálnic hlášeny nehody se zraněnými při prudkých deštích. Na dálnicích A3 a A48 bylo do pondělního pozdního odpoledne nejméně sedm nehod, při nichž byl těžce zraněn jeden člověk a další tři lehce.

Ve městě Bocholt v Severním Porýní-Vestfálsku museli hasiči odčerpávat vodu z mnoha sklepů a odstraňovat stromy. Do půlnoci zasahovali ve městě na 119 místech.

Nejnovější bouřky, které se zformovaly nad Bádenskem-Württemberskem a Bavorskem, se částečně přesunuly do České republiky. Mluvčí německé meteorologické služby DWD ale v úterý ráno uvedla, že konec nečasu v Německu není v dohledu.

Také Švýcarsko zasáhly v pondělí večer bouře doprovázené prudkým větrem a krupobitím. Kroupy měly podle agentury AFP místy velikost golfového míčku. Ve městě Nottwill v kantonu Lucern dokonce mohly měřit až sedm centimetrů.

V kantonu Fribourg policie a hasiči zasahovali na přibližně 300 místech. Záchranáři vyjížděli také ke třídě 16 dětí se dvěma dospělými osobami, které překvapilo krupobití ve městě Bulle. Podle AFP bylo ve Švýcarsku v důsledku bouří zraněno pět lidí, včetně cyklisty, kterého zasáhly do hlavy kroupy.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme