Kaczyński při bouřlivé diskusi vyčetl opozici bratrovu smrt. Brusel kvůli soudům Varšavu znovu varuje

Polský parlament v noci přerušil projednávání kritizovaného zákona o změnách v nejvyšším soudu. Druhé čtení by mělo pokračovat ve středu. Předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jarosław Kaczyński při bouřlivém jednání vyčetl opozici smrt svého bratra. Evropská komise ve středu oznámila, že je blíž k využití článku unijní dohody, který umožňuje sankce.

Tento článek je více než rok starý.

Praha/Varšava (Aktualizováno: 14:02 19. 7. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sejm projednává změny v soudnictví. Vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) chce ve zrychlené podobě prosadit zákon o nejvyšším soudu

Sejm projednává změny v soudnictví. Vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) chce ve zrychlené podobě prosadit zákon o nejvyšším soudu | Zdroj: Reuters

Strana PiS v úterý usilovala v Sejmu o co nejrychlejší prosazení zákona, který by odvolal všechny jeho soudce nejvyššího soudu, změnil jeho strukturu a posilíl kompetence ministra spravedlnosti vzhledem k soudům.

Bouřlivé jednání

Během úterý proběhlo i přes obstrukce opozice první čtení a v noci na středu Sejm začal návrh zákona projednávat ve druhém čtení.

Kaczyńského strana expresně schvaluje změny v Nejvyšším soudu. Prezident si dal překvapivou podmínku

Číst článek

Jednání Sejmu bývají obvykle bouřlivá a tato schůze poslanců patřila k těm nejvyostřenějším.

V jednacím sále byla dokonce přítomna Parlamentní stráž, která střežila vstup do vládních lavic a k předsednictvu sněmovny, což není obvyklé.

Předseda vládní strany Kaczyński při vzrušené debatě dokonce nazval opozici zmetky. „Omlouvám se pane maršálku. Vím, že se bojíte pravdy, ale neberte si do zrádcovské huby jméno mého bratra, blahé paměti! Ničili jste ho, zavraždili! Jste zmetci!“ prohlásil poslanec směrem k opozičním lavicím.

Předseda polské vládní strany Právo a spravedlnost Jarosław Kaczyński sleduje v Sejmu 18. července projednávání návrhu zákona o nejvyšším soudu | Zdroj: Reuters

Reagoval na slova kolegy z opoziční Občanské platformy Boryse Budky. „Dokud žil Lech Kaczyński, neodvážil jste se na spravedlnost vztáhnout ruku, protože naštěstí existoval někdo, kdo chápal, v čem spočívá trojí dělení moci," řekl ke Kaczyńskému Budka.

Opoziční poslanci požádali o zahájení disciplinárního řízení s Kaczyńskim. Večer v parlamentu doprovázely i potyčky mezi poslanci, ke strkanici a vulgární slovní výměně došlo před lavicemi poslanců PiS.

Kaczyńského dvojče Lech byl prezident Polska v letech 2005-2010. Zemřel při leteckém neštěstí vládního letadla u ruského Smolenska v dubnu 2010.

Opevněný Sejm

Zatímco Sejm jednal, před parlamentem protestovaly tisíce lidí. Vadí jim projednávané změny, kterými vláda rychle a bez konzultací mění soudnictví.

Areál parlamentu chránily mobilní bariéry, stovky policistů i antony s vodními děly.

Vládu i opozici v úterý navečer překvapil krok prezidenta Andrzeje Dudy, který si klade podmínku pro souhlas se schvalovaným zákonem o nejvyšším soudu. Podpis podmiňuje „malinkými změnami" v nedávno schváleném zákoně o Státní soudcovské radě.

Vysvětlujeme: Kořist jménem spravedlnost. Proč Polsko svádí boj o soudnictví a padají nařčení z převratu?

Číst článek

Právo a spravedlnost odůvodňuje soudní reformy nápravou soudnictví. Soudy jsou podle vládních politiků v současnosti baštou postkomunismu a neslouží polským občanům.

Varovný prst z Bruselu

Situací v Polsku se ve středu zabývala Evropská komise. „V téhle chvíli jsme velmi blízko využití článku sedm unijní dohody, který umožňuje sankce,“ uvedl místopředseda Evropské komise Frans Timmermans na tiskové konferenci, která byla svolána kvůli současnému vývoji v Polsku.

Článek sedm umožňuje zavedení sankcí proti členskému státu a to včetně možnosti pozastavení hlasovacího práva. K tomu je potřeba jednomyslná shoda lídrů členských států (bez státu, kterého se procedura týká).

Evropská komise se stavem právního státu v Polsku zabývá od roku 2016. Timmermans uvedl, že současné změny v soudnictví mohou „rychle rozhodnout o přechodu ke třetímu kroku“ procedury.

Filip Harzer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme