BP čelí tvrdé kritice z Washingtonu

Stále tvrdší slova kritiky se snášejí na britskou ropnou společnost BP. Američtí kongresmeni obvinili energetický gigant z toho, že největší ekologickou katastrofu v dějinách Spojených států, způsobily škrty ve výdajích na bezpečnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pracovníci společnosti BP čistí pobřeží | Zdroj: ČTK

Američtí kongresmani napsali vedení BP, že havárii způsobila špatná rozhodnutí managementu. Firma prý riskovala, aby rychle dokončila vrt a snížila náklady. Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings drasticky snížila hodnocení ropného koncernu a to hned o šest stupňů.

„Zajímavé na tom ratingu je to, že přišel relativně pozdě. Neštěstí je tu několik měsíců, náklady dosahují v řádu miliard dolarů,“ říká Jan Pravda z Investičního fondu Sanning. Je tedy na místě se ptát, proč agentury reagují tak pozdě, až se průšvih ukáže na scéně?

Přehrát

00:00 / 00:00

Rating.mp3

Společnost BP má dluh o velikosti 20 miliard dolarů. Dluh se zdražil o jedno procento, to znamená, že BP toto snížení ratingu stojí nějakých 200 milionů dolarů ročně. O BP se tak šíří panika, že nedokáže dostát svým závazkům. Akcie BP ztratily řádově 40 procent, akcionáři BP přišli o 35 miliard dolarů.

Rating má pro fungování firem na trhu velkou důležitost

Společnost BP může oslabit natolik, že se může stát cílem nějakého nepřátelského převzetí – mluví se o Shellu a Gaspromu. Velkým nebezpečím se pro BP může stát samotný americký stát, který zřejmě bude postupovat velmi tvrdě. Po BP bude žádat, aby firma přestala platit dividendy a naopak peníze ukládala na účet, ze kterého se budou platit škody.

Spojené státy čekají na večerní televizní vystoupení prezidenta Barack Obamy, kterému už zjevně došla trpělivost. Do Washingtonu za ním také míří generální ředitel BP Tony Hayward.

Bezpochyby přijde řeč na náklady na likvidaci následků pohromy. Dosud BP na zápas s únikem ropy vynaložila 1,5 miliardy USD. Analytici odhadují, že společnost náklady by mohly dosáhnout nejméně 15 miliard dolarů.

Igor Maňour, Jaromír Marek, Michaela Vydrová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme