BP si na razii v moskevském sídle firmy bude stěžovat u soudu

Běžná prověrka dokumentů, nebo tvrdý zákrok proti obchodním zájmům západní firmy v Rusku? Obě vysvětlení zaznívají v souvislosti s razií ruských úřadů v moskevském sídle britské korporace BP (British Petroleum). Soudní vykonavatelé už druhý den prověřují dokumenty v kancelářích ruské pobočky energetického gigantu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf moskevské pobočky BP odchází z budovy po včerejší razii | Zdroj: Reuters

Na náladě šéfům firmy jistě nepřidává skutečnost, že tento týden definitivně přišli o naději na dohodu o společné těžbě s ruskou firmou Rosněfť v Arktidě. Lukrativní sousto jim "vyfouknul" americký Exxon Mobil.

Ruské úřady tvrdí, že zátah souvisí se soudní pří BP a jejích ruských partnerů ve společné firmě TNK-BP. Razie se děje na pokyn arbitrážního soudu Ťumeňské oblasti, kde se zmíněná soudní pře projednává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Případ razie ruských úřadů v moskevské kanceláři firmy BP popsala v Ozvěnách dne zpravodajka Lenka Kabrhelová

Minoritní akcionáři TNK-BP podali na BP žalobu, že údajně nebyli informováni o jednáních společnosti s ruskou Rosněftí, což prý firmu poškodilo. Akcionáři teď žádají odškodné ve výši 3 miliard dolarů.

Tento spor vedl právě ke kolapsu strategické dohody BP s Rosněftí, kterou teď místo BP podepsal Exxon Mobil.

Šéf moskevské pobočky BP Jeremy Huck zásah odmítl jako neopodstatněný a uvedl, že vedení firmy se chce bránit postupu úřadů u soudu.

Lenka Kabrhelová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme